لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۴

احتمال کاهش دوباره صادرات نفت ایران به آسیا در ماه اوت


تصویر، آرشیوی است.

احتمالا به رغم افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران به چین، کل نفت صادراتی ایران به آسیا دوباره کاهش می‌یابد.

خبرگزاری رویترز از قول منابعی که نامی از آنها برده نشده است، نوشت که احتمالا صادرات نفت ایران به چین، بزرگترین مشتری نفت این کشور، در ماه جاری میلادی به بالاترین میزان طی ۱۱ ماه گذشته می‌رسد، اما کل صادرات ایران به آسیا نسبت به ماه گذشته دوباره کاهش خواهد یافت. ماه گذشته میلادی نیز صادرات نفت ایران به آسیا نسبت به ماه ژوئن کاهش یافته بود.

بر اساس این گزارش،‌ احتمالا این میزان برای ماه جاری میلادی دوباره کاهش می‌یابد و به ۱.۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

به نوشته رویترز، کاهش تولید کشورهای آمریکای جنوبی و افت ارزش نفت شاخص دوبی نسبت به نفت برنت و همچنین تخفیف دو درصدی ایران برای نفت خام سنگین این کشور نسبت به قیمت‌های سه ماه قبل باعث شده است که صادرات ایران به چین در ماه اوت افزایش یابد.

با این حال یک منبع به رویترز گفته است که صادرات نفت خام ایران به آسیا در ماه جاری ۰.۳ درصد کاهش خواهد یافت.

رویترز نوشت که انتظار می رود کل صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به بازارهای جهانی نیز در ماه جاری به ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در روز برسد که کاهشی ۴ درصدی نسبت به اوت سال گذشته خواهد داشت. این برای چهارمین ماه متوالی است که کل صادرات نفت ایران کاهش می یابد.

صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به بازارهای آسیایی با افزایشی ۵ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۱.۶۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. اما صادرات به اروپا با کاهشی ۱۵ درصدی به ۶۱۳ هزار بشکه در روز افت خواهد کرد. صادرات به خاورمیانه نیز با مقدار اندکی تغییر حدود ۱۱۱ هزار بشکه در روز خواهد بود.

ایران بخشی از میعانات گازی خود را به امارات متحده عربی صادر می کند. میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران قیمت است که از میادین گازی تولید می شود.

در این میان، انتظار می رود چین برای ماه اوت ۷۳۳ هزار بشکه در روز واردات نفت از ایران انجام دهد.

رویترز می نویسد که صادرات روزانه ایران به هند در ماه جاری با کاهشی ۲۵ درصدی به ۳۱۰ هزار بشکه خواهد رسید که کمترین میزان از ۱۸ ماه گذشته است. هند اخیرا اعلام کرد که برای سال جاری مالی، برنامه کاهش ۲۵ درصدی خرید نفت از ایران را دارد.

برای ماه جاری، واردات روزانه کره جنوبی از ایران ۳۸۰ هزار بشکه و واردات ژاپن ۱۵۷ هزار بشکه خواهد بود.

صادرات ایران به ترکیه نیز با افزایشی ۷ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۲۵۸ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG