لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۹

مدیرعامل سازمان آتش نشانی: تمام اجساد تا پایان روز دوشنبه از پلاسکو خارج می‌شوند


سخنگوی آتش نشانی: با توجه به ناامن شدن تونل حفرشده، عملیات جستجو و امداد در این تونل متوقف شده است.

سعید شریف‌زاده، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی، روز دوشنبه چهارم بهمن پیش‌بینی کرد که تمام اجساد تا پایان امروز از زیر آوار پلاسکو خارج خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی گفت که بخش عمده عملیات آواربرداری به اتمام رسیده است.

عملیات آواربرداری از ساختمان فروریخته پلاسکو وارد پنجمین روز خود شده‌ است. این ساختمان روز پنجشنبه گذشته در پی آتش‌سوزی فرو ریخت و تعدادی از جمله ماموران آتش‌نشانی در زیر آوار گرفتار شدند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری‌ها، جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی، روز دوشنبه اعلام کرد که «با توجه به ناامن شدن تونل حفرشده، عملیات جستجو و امداد در این تونل متوقف شد».

وی اشاره کرد که «برداشت بی‌محابای آوار از این تونل ممکن بود به ریزش آن بینجامد».

آقای ملکی در ارتباط با پایان عملیات امدادرسانی گفت: «پیش‌بینی صریح در مورد اتمام عملیات قابل تشخیص نیست با این حال فکر می‌کنیم سه روز دیگر این کار ادامه داشته باشد».

پیشتر گزارش‌ها حاکی از آن بود که آتش‌نشانان و دیگر امدادگران یکشنبه شب پیکر چهار تن از قربانیان این حادثه را پیدا کرده‌اند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت که این پیکرها متعلق به شهروندان غیر آتش‌نشان است.

به گزارش فارس، محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، گفت: «بررسی و معاینه اجساد حکایت از آن داشت تمام اجساد دچار فساد نعشی شده و به دلیل گذشت زمان متلاشی شده‌اند».

او افزود: «اینکه برخی شایعه می‌کنند که این افراد تا چند روز بعد از حادثه زنده بوده‌اند بر اساس آزمایش‌ها موضوعی کذب است و زمان فوت این افراد همان زمان بعد از ریزش آوار در روز پنج‌شنبه بوده است».

پیش از این، برخی اخبار حکایت از ارسال پیامک‌هایی از سوی محبوس شدگان در موتورخانه پلاسکو داشت.

شمار رسمی جان‌‌باختگان حادثه پلاسکو اکنون به هفت تن می‌رسد؛ از جمله یک آتش‌نشان که در بیمارستان و به دلیل شدت سوختگی جان خود را از دست داد، دو آتش‌نشان و چهار شهروند دیگر که پیکرهایشان از زیر آوار خارج شده‌ است.

گزارش‌های اولیه حاکی است چهار نفری که پیکر آن‌ها پیدا شده است احتمالا از نیروهای تاسیسات ساختمان پلاسکو بودند. با این همه، هنوز گزارش رسمی در این مورد منتشر نشده است.

در همین حال، اورژانس تهران می‌گوید تاکنون به ۱۹۵ مصدوم حادثه پلاسکو امدادرسانی شده است که از این شمار ۴۵ تن در بیمارستان بستری شده‌اند و یا تحت مداوا قرار گرفته‌اند و بقیه سرپایی و در محل حادثه درمان شده‌اند.

در روزهای گذشته بسیاری از شهروندان در تهران و شهرهای دیگر به آتش‌ نشانان ادای احترام کردند. مردم برای جان باختگان، امدادگران و آتش‌ نشانان در محل حادثه و یا در برابر ایستگاه‌های آتش‌نشانی، شمع روشن کرده و آتش‌ نشانان و امدادگران را قهرمان لقب داده‌اند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، از علی لاریجانی، رییس مجلس درخواست کرده است در جلسه‌ای علنی، گزارشی از ابعاد حادثه پلاسکو ارایه کند.

این درخواست پس از ورود مجلس به حادثه پلاسکو و تعیین کمیته ویژه‌ای برای بررسی ابعاد این حادثه انجام شده است.

عملکرد شهرداری تهران در روزهای پس از حادثه پلاسکو به شدت مورد انتقاد برخی از اعضای شورای شهر تهران و نیز برخی از نمایندگان مجلس و شماری از رسانه‌ها قرار گرفته است.

این در حالی است که برخی از رسانه‌های اصولگرا عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عدم برخورد با ناامن بودن ساختمان و عدم رعایت اصول ایمنی در آن انتقاد کرده‌اند.

مهر اشاره کرده که پیشتر رییس کمیسیون عمران مجلس خبر داده بود که وزیر کشور و شهردار تهران روز دهم بهمن برای ارائه گزارشی درباره حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس حاضر می‌شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG