لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۸
دادستان تهران روز سه شنبه دستور آغاز تحقيقات قضايی درباره حادثه بزرگراه آزادگان در تهران را صادر کرد.

در اين حادثه که روز دوشنبه روی داد، هفت تن از سرنشينان اين اتوبوس کشته و حدود ۲۰ تن زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری ايسنا، راننده اتوبوس با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اعزام شده است و اوليای دم برخی از کشته‌شدگان اين حادثه نيز اعلام شکايت کرده‌اند.

در این ارتباط، عين الله جهانی،‌ رئيس مرکز اطلاع رسانی پليس راهور تهران به ایسنا گفت که سرعت ۵۰ کيلومتر در ساعت و ۲۰ کيلومتر بيش از سرعت مجاز باعث شد تا يک دستگاه اتوبوس ازنوع اسکانيا از مسير خود منحرف شود.

بر اساس این گزارش، اين اتوبوس متعلق به شرکت واحد بخش خصوصی «راهبر سبز پايتخت»‌ که از شمال به جنوب بزرگراه آزادگان در حال حرکت بود، قصد ورود به بزرگراه حکيم شرق را داشت که واژگون ‌شد.

با اين همه،‌ پيمان سنندجی، مدير عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در گفت و گو با ايسنا با تاييد سرعت ۵۰ کياومتری اتوبوس، ‌سرعت آن را استاندارد توصيف کرد.

به گزارش خبرگزاری ها،‌ آقای سنندجی ضمن ابراز تاسف و عذرخواهی به دليل اين حادثه گفت: احتمالا نقص فنی علت اين حادثه بوده و شرکت متخلف از سوی شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه منحل شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايرنا،‌ محمد باقر قاليباف، شهردار تهران، نيز با ابراز تاسف از حادثه روز دوشنبه در بزرگراه آزادگان دستور رسيدگی ويژه به اين حادثه و بررسی وضعيت مصدومان را صادر کرد.

در اين ميان،‌ رئيس مرکز اطلاع رسانی پليس راهور تهران به خبرگزاری ايسنا گفت: تيم کارشناسی ويژه‌ای مسئول بررسی علت حادثه شده است که از نظر فنی و قانونی علت حادثه را بررسی ‌کند.

اين در شرايطی است که اقبال شاکری، عضو کميسيون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران،‌ اشاره کرد که پليس راهور علت اين حادثه را نقص در ساخت سيستم اتوبوس‌های اسکانيا به ويژه در قسمت عقب اتوبوس عنوان کرده است.

روزنامه شرق نيز در گزارشی به نقل از چند تن از مجروحان اين حادثه، دليل وقوع آن را سرعت غير مجاز و ناتوانی راننده در کنترل اتوبوس عنوان کرد.

همچنين خبرگزاری مهر به نقل از جمال بذرافشان، کارشناس تصادفات،‌ نوشت: يکی از مهمترين اقداماتی که شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بايد انجام دهد کنترل اتوبوس های بخش خصوصی است.

به گفته اين کارشناس،‌ رانندگان بخش خصوصی به دليل اينکه می خواهند سرويس های بيشتری بروند تا پول بيشتری به دست آورند بيش از سرعت مجاز رانندگی می کنند و همين علت باعث می شود احتمال خطر افزايش يابد.

آقای بذرافشان همچنين اشاره کرد که سازندگان اتوبوس های اسکانيا بايد فکری به حال شيشه آن کنند تا به راحتی شکسته نشود و افزود: در اتوبوس های قبلی شرکت واحد، عايقی فلزی محافظ شيشه ها بود و شکسته شدن شيشه در اتوبوس های قبلی تاثيری در پرت شدن افراد نداشت اما شيشه اتوبوس اسکانيا به راحتی می شکند.

اين موضوع توسط اسماعيل دوستی، عضو کميسيون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران، نيز تاييد شده است.

البته آقای دوستی در يادداشت خود در روزنامه شرق از آنچه فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی ناميد،‌ انتقاد کرد و مسئوليت آن را متوجه دولت محمود احمدی نژاد دانست که به وعده خود برای کمک به اتوبوس رانی تهران عمل نکرد.

به گزارش خبرگزاری ايسنا،‌ همزمان با اين حادثه،‌ واژگونی يک دستگاه اتوبوس اسکانيا در محور سيرجان- بندرعباس نيز يک کشته و ۱۴ مجروح برجای گذاشت.

در سال های اخير، گزارش های زيادی در مورد حوادث رانندگی توسط اتوبوس اسکانيا انتشار يافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ اسکندر مومنی، رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران،‌در دی سال پيش گفت:‌۵۳ درصد کشته‌های مربوط به وسايل حمل و نقل عمومی مربوط به خودروی اسکانيا است.

اين در حالی است که خودروی اسکانيا فقط ۱۰ درصد از بازار ايران را در اختيار دارد.

رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران در آن هنگام گفته بود که به شرکت ايرانی سازنده اتوبوس‌ اسکانيا، تا بهمن ماه مهلت داده شده بود تا نواقص خود را برطرف کند.

در این حال ،‌ خبرگزاری ایلنا به نقل از رسول الب مقدم،‌ راننده شرکت واحد اتوبوس رانی تهران، فت:‌به غیر از راننده عوامل دیگری از جمله استاندارد نبودن مسیر حرکت اتوبوس‌ها نیز در بروز این حادثه موثر بوده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG