لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۷

مخالفت دولت روحانی با برگزاری راهپیمایی کارگران در روز جهانی کارگر


Iran - Iranian labors shout during a protest against their salary and the labor laws . UNDATED
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز دوشنبه گفت مراسم روز جهانی کارگر،‌۱۱ ارديبهشت،‌ در سالنی سر پوشيده برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ايلنا،‌ علی ربيعی دليل برگزار نشدن راهپيمايی روز جهانی کارگر را حضور حسن روحانی، رييس جمهوری ايران، برای سخنرانی در اين مراسم اعلام کرد.

در مقابل،‌ عليرضا محجوب، دبير کل خانه کارگر، ‌از صادر نشدن مجوز راهپیمایی در روز جهانی کارگر انتقاد کرد.

به نوشته ایلنا،‌ آقای محجوب گفت:‌ اتهام اخلال در مبانی اسلام به جامعه کارگری نمی‌چسبد و تنها سلاح کارگران کارشان است بنابراین اقدام دولت در مجوز ندادن به کارگران برا ی راهپیمایی روز جهانی کارگر توجیهی ندارد.

وی در این ارتباط به قانون برنامه پنجم توسعه اشاره کرد که بر اساس آن، حق اعتراض کارگران را به رسمیت شناخته شده است.

آقای محجوب پیشتر گفته بود که اين تشکل در آذر سال گذشته درخواست صدور مجوز راهپيمايی در روز جهانی کارگر را به وزارت کشور تحويل داده است.

به گزارش خبرگزاری ايلنا،‌ آقای محجوب اشاره کرده بود که در اسفند سال گذشته به طور شفا‌هی با اين درخواست مخالفت شد و در ‌‌‌نهايت روز شنبه اين مخالفت به طور کتبی ابلاغ شد.

بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تشکيل اجتماعات و راهپيمايی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است.

دستگاه‌های دولتی ایران در هشت سال گذشته با برگزاری راهپيمايی روز جهانی کارگر مخالفت کرده بودند. این اقدام همیشه انتقاد تشکل‌های کارگری را به دنبال داشته است.

مخالفت شفاهی با درخواست خانه کارگر در شرايطی در اسفند سال گذشته ابراز شد که چند روز پيش، علی اصغر ناصربخت، ﻣﻌﺎون ﺳﯿﺎﺳﯽ اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪاری تهران، با اعلام اين موضوع که از اين درخواست اطلاعی ندارد به خبرگزاری ايسنا گفته بود که در ﺻﻮرت دريافت اين درخواست، ﺑﺮ اﺳﺎس روﻧﺪ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ به‌ آن رسيدگی می‌شود و تصميم نهايی با اﺳﺘﺎﻧﺪاری است.

ﻣﻌﺎون ﻓﺮﻣﺎﻧﺪاری تهران افزوده بود که ﻧﮕﺎه اﯾﻦ دوﻟﺖ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﭼﻨﯿﻦ روﯾﮑﺮدھﺎیی ﻣﺜﺒﺖ اﺳﺖ اما ﺑﺎﯾﺪ اﻗﺘﻀﺎئات ﻣﻮﺿﻮﻋﺎت را ھﻢ رﻋﺎﯾﺖ کنند.

به نوشته ايسنا، حسين هاشمی، استاندار تهران، بدون توضيح درباره خواست راهپيمايی تنها گفته بود:‌ با اين که کارگران در روز کارگر مثلا در يک ورزشگاه جمع شوند، مشکلی نداريم.

در کنار اين مواضع و از جمله سخنان مقام‌های وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در مورد برگزاری «باشکوه» روز جهانی کارگر، حسين حبيبی، دبير کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، از عملکرد اين وزارتخانه انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ايسنا،‌ آقای حبيبی درباره برگزاری راهپيمايی روز جهانی کارگر گفت: «در هشت سال گذشته مانع راهپيمايی از سوی کارگران می‌شدند و حال،‌ وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی ابتکار عمل را به دست گرفته است و می‌خواهد مجری برگزاری هفته کارگر باشد».

دبير کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران اشاره کرد که دولت درصدد است کارگران را برای مطرح کردن خواسته‌ها و مطالبات خود به سالن ۱۲ هزار نفری آزادی دعوت کند.

در اين ميان و در حالی که با درخواست راهپيمايی خانه کارگر مخالفت شده است،‌ اتحاديه آزاد کارگران ايران فراخوانی برای برگزاری یک تجمع در اين روز منتشر کرده است.

اين تشکل کارگری با اعلام اينکه حکومت فرصت برگزاری آزادانه و مستقل مراسم اين روز را از کارگران سلب کرده است،‌ گفت:‌ بايد در روز جهانی کارگر مانند کارگران ساير کشورها در خيابان‌ها خواستار تجديد نظر فوری در حداقل دستمزد، و حق برپايی تشکل‌های مستقل کارگری شويم.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG