لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۶

تکذیب سفر ظریف به تهران


يک عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران روز جمعه اخبار مربوط به سفر محمد جواد ظريف،‌ وزير امور خارجه ايران، به تهران برای مشورت با مقام های ارشد جمهوری اسلامی در مورد طرح جديد آمريکايی ها را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ايرنا،‌ او گفت: ايده های مطرح شده در مذاکرات هنوز به مرحله ای نرسيده است که محمد جواد ظريف آنها را به تهران ببرد.

اين عضو تيم مذاکره کننده هسته ای ايران که خواست نامش فاش نشود، افزود که طرف ايرانی از مذاکرات مسقط تاکنون طرح های مختلفی را ارائه کرده است.

تکذيب خبر سفر وزير امور خارجه ايران به تهران در شرايطی منتشر شده است که خبرگزاری ايرنا صبح روز جمعه به نقل از يک منبع نزديک به تيم مذاکره کننده هسته ای ايران نوشته بود که آقای ظريف برای پاره ای مشورت ها و تبادل نظر با مسئولان ارشد ايرانی درباره موضوع هسته ای امشب، ‌جمعه شب، احتمالا به تهران می رود.

خبرگزاری فرانسه نيز صبح روز جمعه به نقل از يک منبع ايرانی نوشته بود که محمدجواد ظريف روز جمعه و «احتمالا برای مشورت» به تهران باز خواهد گشت.

در همين حال،‌ خبرگزاری ايسنا ضمن مخابره خبر تکذيب سفر وزير امور خارجه ايران به تهران نوشت که «تاکنون اعلام نشده بود که ايده جديدی از سوی آمريکا يا ديگر طرف‌ها در مذاکرات وين به ايران ارايه شده است. اما به نظر می‌آيد ايده‌ها و پيشنهاهايی طی يک روز گذشته ارايه شده است که مورد موافقت ايران قرار ندارد.»

هانا کاويانی، خبرنگار اعزامی راديوفردا به وين، پايتخت اتريش، گزارش داده است که آقای ظريف پيش از ظهر جمعه برای دومين بار در دو روز گذشته با جان کری، همتای آمريکايی خود، و کاترين اشتون،‌ هماهنگ‌کننده گروه ۱+۵، در اين شهر ديدار و گفت‌وگو کرده است.

فيليپ هاموند، وزير امور خارجه بريتانيا، نيز به وين آمده است و قرار بود بعدازظهر جمعه با لوران فابيوس و جان کری، همتايان فرانسوی و آمريکايی خود، ديدار کند.
ديدارها و گفت‌وگوهای فشرده ايران و قدرت‌های جهانی در پايتخت اتريش، چهار روز مانده به فرا رسيدن ضرب‌الاجل درباره مذاکرات هسته‌ای ادامه دارد.

آخرين دور مذاکرات هسته‌ای ايران و گروه پنج به علاوه يک روز سه‌شنبه در وين در حالی آغاز شد که مقامات ايران تاکيد داشته‌اند اگر غرب خواستار دستيابی به توافق است، بايد «زياده خواهی را کنار بگذارد.»

از سوی ديگر، آمريکا و اتحاديه اروپا می‌گويند که اين تهران است که بايد تصميم بگيرد و مسئوليت عدم توافق احتمالی بر عهده جمهوری اسلامی خواهد بود.

خبرنگار اعزامی راديوفردا در محل مذاکرات می‌گويد که ممکن است ايران، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آلمان با تفاهم بر سر «کلياتی»، گفت ‌وگوها بر سر «جزئيات توافق نهايی» را برای مدتی فعلا نامعلوم تمديد کنند.

در همين حال، ‌به گزارش خبرگزاری رويترز،‌ وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که سرگی لاوروف و جان کری، وزيران خارجه روسيه و آمريکا روز جمعه در مکالمه ای تلفنی در مورد انجام تلاش های اضافی برای دستيابی به موافقت نامه هسته ای با ايران توافق کردند.

بر اساس اين گزارش، آقايان لاوروف و کری ‌احتمال برگزاری نشست وزيران خارجه کشورهای عضو گروه پنج به علاوه يک را نيز رد نکردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG