لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۰۷

نه ناو جنگی ارتش آمریکا وارد خلیج فارس شدند


ایالات متحده آمریکا، بدون اطلاع ایران، رزم ناوهایش را از تنگه هرمز عبور داد.

نه رزم ناو جنگی آمريکا با ۱۷ هزار سرنشين، روز چهارشنبه با عبور از تنگه هرمز، وارد آب های خليج فارس شدند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، از زمان شروع جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، اين برزگترين لشگر کشی های آمريکایی است که به خليج فارس وارد شده است.


به گفته مقام های نيروی دريايی آمريکا، ايران از برنامه اضافه کردن ناو های آمريکايی در آب های خليج فارس، که در میان آنها ناوهای «يواس اس جان سی استينز» و «يو اس اس نيميتز» (دو ناو هواپيمابر ناوگان پنجم آمريکا) هم ديده می شوند، خبر نداشته است.


همزمان، مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران در بیانیه ای به مناسبت آزادسازی خرمشهر، گفت که ایران در برابر هر تهدیدی جاودانه خواهد ماند.


به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، آقای نجار گفت: «ایران اسلامی در برابر هر تهدیدی با تکیه بر جایگاه رفیع خانواده نیروهای مسلح ارتش، سپاه و نیروی انتظامی تحت فرماهدهی فرمانده معظم کل قوا با قدرت تمام مقاومت نموده و پاسخ محکمی به دشمنان و متجاوزان خواهد داد.»


درياسالار کوين کوئن، فرمانده اين عمليات گفت که اين کشتی ها قرار است به همراه رزم ناو «بون هوم ريچارد»، که اخيرا جايگزين رزمناو «آيزن هاور» در آب های منطقه شده است، در مانور مشترکی شرکت کنند.


به گفته اين مقام آمريکايی هميشه خطر بسته شدن يکی از اين دو تنگه، به ويژه تنگه هرمز، از سوی یک دولت يا يکی از گروه های غيردولتی وجود دارد.


پیش از این برخی فرماندهان نظامی ایران، از بسته شدن تنگه هرمز، به عنوان تهدیدی علیه حمله احتمالی آمریکا سخن گفته بودند.


حرکت در تاريکی شب


ارتش آمريکا، برای وارد کردن رزم ناو های خود به منطقه خليج فارس، از تاريکی شب استفاده کرد تا ديده نشوند. از سوی ديگر آن ها برای اين که جلب توجه نکنند، کمتر به صورت گروهی حرکت می کردند.


تنش بين ايالات متحده آمريکا و ايران بر سر برنامه های هسته ای و مساله عراق، ترس اقدام نظامی احتمالی بين دو کشور را در منطقه افزايش داده است؛ جنگی که می تواند بر اقتصاد منطقه خليج فارس و شريان های حياتی صادرات نفت تاثير زيادی بگذارد.

مقام های نبروی دريايی آمريکا گفتند که در آخرين دقايق تصميم گرفتند که دومين ناو هواپيما بر را به منطقه اعزام کنند. آنها هيچ توضيحی برای اين تصميم خود ندادند.


تنش بين ايالات متحده آمريکا و ايران بر سر برنامه های هسته ای و مساله عراق، ترس اقدام نظامی احتمالی بين دو کشور را در منطقه افزايش داده است؛ جنگی که می تواند بر اقتصاد منطقه خليج فارس و شريان های حياتی صادرات نفت تاثير زيادی بگذارد.


قدرت نمايی در خليج فارس


حرکت رزم ناو های آمريکايی دو هفته بعد از سفر منطقه ای ديک چینی، معاون رييس جمهوری آمريکا به برخی کشورهای حاشیه خليج فارس، انجام گرفته است.


آقای چینی در اين سفر گفت که آمريکا به همراه ساير کشورها، به ايران اجازه نمی دهد که به «سلاح اتمی» دست يافته و«قدرت منطقه» شود


چند روز پس از سفر آقای چینی، محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران در ابوظبی، ايالات متحده را تهديد کرد که اگر به خاک ایران حمله کند، تمام منافع آمريکا در سراسر جهان مورد حمله ايران قرار خواهند گرفت.


جمهوری اسلامی ايران، بر سر برنامه های هسته ای خود، با آمريکا به شدت درگير است و دو کشور قرار است روز دوشنبه، بر سرمساله امنيت عراق، در بغداد پای ميز مذاکره بنشينند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG