لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۴

جایزه نوبل اقتصاد به ژان تیرول،‌ اقتصاددان فرانسوی، رسید


ژان تيرول، اقتصاددان فرانسوی

ژان تیرول، اقتصاددان فرانسوی، روز دوشنبه ۲۱ مهر برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۴ میلادی شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آکادمی سلطنتی نوبل سوئد، ژان تیرول را «یکی از تاثیرگذارترین اقتصاددانان زمان معاصر» توصیف کرد و گفت که جایزه نوبل اقتصاد به دلیل سهم او در تحقیقات متعدد و به ویژه مطالعات و یافته‌هایش برای فهم و تنظیم عملکرد صنایعی که تحت سلطه چند شرکت معدود قرار دارند، به وی تعلق گرفته‌است.

این آکادمی در توجیه اعطای جایزه نوبل اقتصاد به ژان تیرول اشاره کرد که بسیاری از صنایع تحت سلطه گروه کوچکی از شرکت‌ها و یا یک انحصار قرار دارد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آقای تیرول همچنین روشن کرده‌است که دولت‌ها چگونه قدرت شرکت‌هایی را که بازار را در تسلط خود دارند، تنظیم می‌کنند.

استفان نورمارک، دبیر آکادمی سلطتنی علوم سوئد، در کنفرانسی مطبوعاتی درباره اعطای جایزه نوبل اقتصاد به ژان تیرول گفت که جایزه سال جاری در مورد «رام کردن قدرت شرکت‌هاست.»

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژان تیرول گفت که خبر اعطای جایزه نوبل اقتصاد یک شگفتی بزرگ بود.

جایزه‌ای که به آقای تیرول تعلق خواهد گرفت، یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار ارزش دارد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین بار پس از سال ۱۹۹۹ است که اقتصاددانان آمریکایی در میان برندگان جایزه نوبل اقتصاد دیده نمی‌شوند.

ژان تیرول ۶۱ سال دارد و استاد مدرسه عالی اقتصاد شهر تولوز فرانسه و بنیان‌گذار مؤسسه مطالعات عالی تولوز است. او مدرک دکترای خود را از مؤسسه فناوری ماساچوست در آمریکا دریافت کرده‌است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG