لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۵۹

آفریقای جنوبی خواستار همکاری ایران با آژانس شد


ایران از اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف غنی سازی اورانیوم خودداری کرد

معاون وزير امور خارجه آفريقای جنوبی روز چهارشنبه ۲۸ فوريه گفت که دولت اين کشور از ايران می خواهد به درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل کند.


آفريقای جنوبی در ماه مارس رييس دوره ای شورای امنيت سازمان ملل متحد خواهد شد.


به گزارش رويترز از کيپ تاون، عزير پهد معاون وزارت امور خارجه آفريقای جنوبی گفت: «ما از ايران تقاضا داريم که به همه خواست های آژانس به طور کامل پاسخ دهد. اين درخواست ها سه يا چهار مورد مشخص است نه بيشتر.» به گفته او، مسايل حل نشده ميان ايران و آژانس، «مسايل بنيادينی نيست».


آقای پهد همچنين گفت شواهد موجود ثابت نمی کند که ايران برنامه توليد سلاح هسته ای دارد.


آفريقای جنوبی، برنامه توليد سلاح هسته ای خود را پيش از پايان رژيم جدايی نژادی آپارتايد در سال ۱۹۹۴، به طور داوطلبانه متوقف کرد.


با اين حال، از آنجا که اين کشور فعاليت تجاری در زمينه غنی سازی اورانيوم دارد، به طور آشکار با برخورداری کشورها از فن آوری مربوط به اورانيوم غنی شده مخالفت نمی کند.


پهد گفت:«روشن است که ايران در دستور کار شورای امنيت قرار خواهد داشت. در اين لحظه کشورهای گروه پنج به همراه آلمان پشت درهای بسته درحال رايزنی برسر مساله ايران هستند.»


او گفت:«در زمان تهيه پيش نويس قطعنامه، آفريقای جنوبی فرصتی برای اظهار نظر نداشت اما ما اميدواريم. همانطور که بارها گفته ايم، برای برنامه هسته ای ايران يک راه حل سياسی يافت شود.»


در ماه آينده يک هيات بلند پايه آفريقای جنوبی به ايران می رود تا به گفته آقای پهد، ضمن گفت و گوهای سياسی با ايران، با مسايل خاورميانه نيز بيشتر آشنا شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG