لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۶

روسیه:‌ اگر واشینگتن و تهران بخواهند، امکان رسیدن به توافق اتمی هست


يک ديپلمات ارشد روسيه روز شنبه، ۲۴ آبان‌ماه، در گفت‌وگو با خبرنگاران اشاره کرد که در صورتی که «واشينگتن و تهران بخواهند»،‌ توافق هسته‌ای در ماه جاری ميلادی بر سر برنامه اتمی مناقشه‌انگیز ايران حاصل خواهد شد.

مهلت تعيين شده برای دستيابی به توافقی جامع بين ايران و گروه ۵+۱، ۹ روز ديگر است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ‌سرگی ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه، به خبرنگاران گفت که شش کشور عضو گروه ۵+۱، شامل روسيه، آمريکا، بريتانیا، فرانسه، چين و آلمان،‌ و ايران تا اين حد به دستيابی به توافق نزديک نشده‌اند و اين احتمال وجود دارد که اين توافق در روز ۲۴ نوامبر، روز سوم آذرماه،‌ به دست آيد.

آقای ريابکوف اين موضوع را در شهر بريزبن در استراليا و در حاشيه کنفرانس ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی جهان موسوم به «گروه ۲۰» ابراز داشت.

معاون وزير خارجه روسيه با اشاره به اين که هنوز فرصت کافی برای تصميم‌گيری در مورد برنامه اتمی ايران هست افزود: اما تضمينی در اين مورد که تصميمات مربوط به برنامه اتمی ايران در پايتخت هايی که بيشترين مشکل را در اين زمينه دارند اتخاذ شود،‌ وجود ندارد.

او توضيح داد که منظورش واشينگتن و تهران است.

اعضای گروه ۵+۱ خواستار اطمينان يافتن از آن هستند که ايران قادر به توليد سلاح اتمی نشود و اين در حالي است که تهران می‌گويد برنامه هسته‌ای‌اش کاربرد غيرنظامی دارد.

در همین حال، به نوشته رويترز، ‌برخی از مقام های کشورهای مختلف، از جمله روسيه،‌ در مورد دستيابی به توافق در زمان تعيين شده ابراز ترديد کرده اند.

با اين همه، سرگی لاوروف، وزير خارجه روسيه،‌ هفته گذشته پس از مذاکره با جان کری، همتای آمريکايی خود، در شهر پکن اعلام کرد که دو کشور حداکثر تلاش خود را برای دستيابی به توافق جامع نهايی با ايران تا روز ۲۴ نوامبر،‌ سوم آذرماه،‌ انجام خواهند داد.

در عین حال،‌ خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابع رسمی ايرانی و غربی نوشته بود: «بعيد است ايران و ۱+۵ بتوانند تا سوم آذر به توافقی نهايی درباره پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی دست يابند.»

اين منابع به رويترز گفته بودند که ايران و قدرت‌های جهانی احتمالا به «توافق موقت» جديدی خواهند رسيد که بر مبنای آن هم از فشار تحريم‌ها عليه تهران کاسته خواهد شد و هم گفت‌وگوها برای رسيدن به توافق جامع همچنان ادامه خواهد داشت.

اين خبرگزاری همچنين به نقل از يک مقام رسمی ايرانی که نام او را ذکر نکرده، گزارش داده بود که «اتفاقی که به احتمال زياد رخ خواهد داد، اين است که ما به توافقی جزئی‌تر از توافق ژنو دست پيدا کنيم که هم از فشار تحريم های اقتصادی {بر ايران} خواهد کاست و هم به ادامه گفت‌وگوها منجر خواهد شد.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG