لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۵

ارتش سوریه در ادامه پیشروی خود در شرق حلب، روز سه شنبه ۱۶ آذر، پنج منطقه دیگر را در بخش شرقی این شهر از مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، باز پس گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منطقه «اَلشُعار» و بخش هایی در نزدیک اَرگ حلب در شرق این شهر به تصرف ارتش سوریه درآمده است.

بر پایه این گزارش، در صورتی که ارتش سوریه و شبه نظامیان متحد آن فاصله یک و نیم کیلومتری بین ارگ قدیمی حلب و بخش شرقی این شهر را تصرف کنند، پیروزی مهمی کسب خواهند کرد.

به نوشته رویترز، این مهمترین پیروزی دولت سوریه در جنگ داخلی حدودا پنج سال اخیر این کشور محسوب خواهد شد.

با این همه، مخالفان مسلح بشار اسد روز سه شنبه گفتند که هیچگاه شهر حلب را ترک نخواهند کرد.

رویترز اشاره کرد: این موضوع پس از آن ابراز شد که دیپلمات های آمریکایی و روسی آماده تبادل نظر در مورد تسلیم مخالفان و یا تخلیه این شهر از سوی آنان می شوند.

روسیه و آمریکا تاکنون نتوانسته اند بر سر چگونگی حل بحران انسانی حلب و جلوگیری از کشتار بیشتر غیر نظامیان به توافق برسند.

پیشتر روسیه و چین روز دوشنبه ۱۵ آذر طرح برقراری آتش بس هفت روزه در حلب را که در شورای امنیت سازمان ملل متحد به رای گذاشته شده بود، وتو کردند.

به نوشته رویترز، وزارت خارجه سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که دولت این کشور در شرایط کنونی هیچگونه پیشنهاد آتش بسی را در حلب قبول نخواهد کرد.

در همین حال، به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، نیروهای دولتی سوریه همچنین روز سه شنبه حملات جدیدی را به بخش های جنوبی شهر حلب در مناطق «الَعیس» و «خان طومان» آغاز کردند.

شهر حلب از حدود چهار سال پیش به دو بخش غربی و شرقی تقسیم ‌شده که بخش غربی آن در کنترل نیروهای دولتی و بخش شرقی آن در تصرف مخالفان بشار اسد است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، در حملات هوایی و درگیری های اخیر در شهر حلب نزدیک به ۳۵۰ تن از ساکنان غیر نظامی منطقه شرقی، از جمله ۴۴ کودک کشته شده اند.

به نوشته رویترز، دهها هزار غیرنظامی در مناطق تحت کنترل مخالفان اسد در شرق حلب به دام افتاده اند و سازمان ملل متحد روز سه شنبه شرایط در این مناطق را وخیم توصیف کرد.

جنگ داخلی حدودا پنج ساله در سوریه تاکنون صدها هزار کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته است.

روسیه و ایران همراه با گروه حزب الله لبنان از حامیان حکومت بشار اسد هستند. پشتیبانی آنها از حکومت اسد انتقاد شدید برخی از کشورهای منطقه و نیز غرب را به دنبال داشته است.

در این میان، ایران می گوید که کمک هایش به دمشق در چارچوب اقتصادی و نیز اعزام مستشار به سوریه است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG