لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۶

انگشت اتهام اردوغان به سوی گولن؛ روسیه: باید منتظر نتیجه تحقیقات باشیم


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه اول دی، گفت که «تردیدی» نیست که قاتل سفیر روسیه در آنکارا عضو شبکه فتح الله گولن، روحانی منتقد ساکن آمریکا، بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت که یافته های اولیه حاکی از آن است که قاتل سفیر روسیه دارای ارتباط های خارجی بوده است.

رسانه های هوادار دولت ترکیه نیز روز چهارشنبه فتح الله گولن را مسئول این ترور دانستند و گزارش دادند که در خانه مولود مرت آلتین تاش، مامور امنیتی ترکیه، کتاب هایی از سازمان های نزدیک به این روحانی پیدا شده است.

آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، روز دوشنبه ۲۹ آذر از سوی مولود مرت آلتین تاش در یک نمایشگاه هنری هدف قرار گرفت و بر اثر جراحات اولیه جان سپرد.

اتهام رجب طیب اردوغان در شرایطی علیه فتح الله گولن وارد شده که این روحانی منتقد دولت ترکیه در روز دوشنبه ترور سفیر روسیه را محکوم کرده و آن را «اقدامی بسیار زشت» نامیده بود.

پیش از این، رئیس جمهوری ترکیه، فتح الله گولن را مسئول کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه در آن کشور دانسته بود. آقای گولن این اتهام را رد کرده است.

به رغم این تکذیب، آنکارا بارها خواستار استرداد وی از آمریکا شده است.اما واشینگتن می‌گوید سازوکار قضائی و قانونی در آمریکا برای تصمیم ‌گیری در این مورد به شواهد و مدارک غیرقابل انکار و «محکمه ‌پسند» نیاز دارد.

در این میان، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز سه شنبه سی ام آذر، در تماس تلفنی با جان کری، همتای آمریکایی خود، فتح‌الله گولن را مسئول ترور سفیر معرفی کرده‌ است.

در این حال، روزنامه «حریت» نوشت که مولود مرت آلتین تاش که در پلیس ضد شورش ترکیه عضویت داشته، از زمان کودتای نافرجام این کشور هشت بار محافظ رجب طیب اردوغان بوده است.

در این میان، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز چهارشنبه گفت که «خیلی زود است که گفته شود چه کسی پشت صحنه ترور سفیر روسیه در آنکارا بوده است.»

به گزارش رویترز، وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود گفته بود که آنکارا و مسکو اعتقاد دارند که طرفداران فتح الله گولن در این ترور دست داشته اند.

سخنگوی کرملین بر ضرورت اعلام نتایج تحقیقات مشترک روسیه و ترکیه تاکید کرد.
در حال حاضر، هیئت مشترکی از دو کشور در مورد ترور سفیر روسیه در آنکارا تحقیق می کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جموری روسیه، پیش از این گفته که «باید بدانیم کارگردانان این قتل چه کسانی بوده‌اند.»

در همین حال، به نوشته رویترز، دمیتری پسکوف گفت که ترور سفیر روسیه، به «پرستیژ ترکیه ضربه زد.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG