لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۵

صدور احکام جدید برای بازداشت ۲۴۳ نظامی ترکیه


صلاح الدین دمیرتاش (سمت چپ) و فیگن یوکسک داغ (سمت راست)، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه.

مقام‌های دادستانی ترکیه احکام جدیدی را برای بازداشت ۲۴۳ تن از نیروهای ارتش این کشور در ۵۴ استان ترکیه صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری دولتی «آناتولی» ترکیه روز چهارشنبه، ۲۹ دی، با اعلام این خبر نوشت که احکام بازداشت این گروه در ارتباط با کودتای نافرجام تیرماه سال گذشته صادر شده است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، این متهمان تازه با شبکه فتح‌الله گولن، روحانی منتقد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مرتبط هستند.

تاکنون حدود ۴۱ هزار تن در ترکیه در ارتباط با کودتای نافرجام تابستان سال گذشته بازداشت و حدود ۱۲۰ هزار تن از کار برکنار شده‌اند.

این برخوردها انتقاد سازمان های حقوق بشری و مدافع حقوق روزنامه‌نگاران و نیز برخی از کشورها مانند آمریکا و اتحادیه اروپا را به همراه داشته است.

مقام‌های ترکیه فتح‌الله گولن را به طراحی این کودتا متهم کرده اند، اما وی که در آمریکا به سر می برد، این اتهام را رد کرده است.

با این همه، مقام های ترکیه خواستار استرداد فتح الله گولن از آمریکا شده اند. آمریکا با رد این درخواست گفته است که مقام های ترکیه باید مدارکی روشن در مورد دخالت آقای گولن در این کودتا ارائه دهند.

در همین حال مقام‌های دادستانی ترکیه روز سه‌شنبه، ۲۸ دی، خواستار صدور ۱۴۲ سال زندان برای صلاح الدین دمیرتاش، یکی از دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای دمیرتاش که در نوامبر سال گذشته میلادی بازداشت شد، از جمله متهم به داشتن ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کاکا) و عضویت این حزب شده است. دادستان های ترکیه او را متهم می کنند که شاخه سیاسی «پ‌کاکا» را رهبری می کند.

پ‌کاکا از سال های نخستین دهه ۸۰ میلادی مبارزه برای کسب خودمختاری برای کردهای ترکیه را آغاز کرده است. مقام های ترکیه این حزب را تروریستی می‌دانند.

با این حال صلاح الدین دمیرتاش این اتهام را رد کرده و گفته است که او به دلیل مخالفت با تلاش رجب طیب اردوغان برای برقراری «نظام ریاستی» مجازات می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دادستان های ترکیه همچنین خواستار صدور ۸۳ سال زندان برای فیگن یوکسک داغ، دیگر رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها، شده اند.
این دو همراه با هشت تن دیگر از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق های ترکیه بازداشت شدند.

خبرگزاری فرانسه اشاره کرد که علاوه بر این، بیش از ۵۰ تن از شهرداران هوادار کردها در ترکیه در ماه نوامبر بازداشت شدند.

در عین حال، مهمت موذن‌اوغلو، وزیر کار ترکیه، روز سوم آذر در مصاحبه ای اعلام کرد که بیش از ده هزار و ۵۰۰ تن از کارمندان و کارگران به اتهام ارتباط با پ‌کاکا از اداره های دولتی این کشور اخراج شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG