لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۷

پیروزی احزاب هوادار اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمانی اوکراین


احزاب هوادار اتحاديه اروپا در اوکراين پيروزی بزرگی را در انتخابات پارلمانی روز يکشنبه اين کشور به دست آوردند.

به گزارش خبرگزاری ها،‌ شمارش يک سوم آرا نشان می دهد که «بلوک پترو پوروشنکو»، هواداران رئيس‌جمهوری اوکراين، و متحدش، آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير اين کشور، تاکنون در مجموع بيش از ۴۳ درصد آرای رای دهندگان را کسب کرده اند. حزب ساموپومیچ از غرب اوکراین نیز که هوادار اتحادیه اروپا است،‌نزدیک به ۱۱ درصد آرا را به دست آورده است.

در انتخابات پارلمانی اوکراين ۲۹ حزب و گروه سياسی شرکت کرده بودند.

در اين ميان، حزب کمونيست اوکراين برای نخستين بار پس از استقلال اين کشور در سال ۱۹۹۱ ميلادی، ‌نماينده ای در پارلمان اوکراين ندارد. حزب سرزمین پدری به رهبری یولیا تیموشنکو،‌نخست وزیر اسبق اوکراین،‌نیز کمتر از شش درصد آرا را کسب کرد. پارلمان اوکراين دارای ۴۵۰ کرسی است.

به نوشته رويترز،‌ پترو پوروشنکو در سخنرانی دو ساعته خود که يکشنبه شب انجام شد،‌از رای دهندگان اوکراينی به خاطر حمايت از اکثريت دموکراتيک، اصلاح طلب،‌ هوادار اوکراين و اتحاديه اروپا تشکر کرد.

او گفت:‌ اکثريت رای دهندگان از برنامه صلح رئيس جمهور و يافتن راه حلی سياسی برای دنباس حمايت کردند.

نيروهای دولتی اوکراين در ماه های اخیر برای کنترل مجدد اين منطقه صنعتی که در شرق اين کشور قرار دارد، با جدايی طلبان هوادار روسيه در حال جنگ بوده اند.

پترو پوروشنکو همچنين يکشنبه شب اعلام کرد که جبهه مردمی به رهبری آرسنی ياتسنيوک در مهمترين شريک برای هر ائتلاف پارلمانی خواهد بود و او از روز دوشنبه مذاکره برای تشکيل اکثريت پارلمانی را آغاز خواهد کرد تا بهترين دولت برای اوکراين تشکيل شود.

شهروندان اوکراين، روز يکشنبه برای انتخابات نمايندگان پارلمان پای صندوق‌های رای رفتند. اين در حالی بود ‌که جنگ های ماه‌های گذشته در شرق آن کشور، مشکلات اقتصادی و نيز بحران ميان کی‌يف و مسکو بر آن سايه افکنده بود.

اين انتخابات نخستين بار پس از اعتراض های گسترده در اوکراين عليه دولت ويکتور يانوکوويچ و برکناری او برگزار شد.

خبرگزاری رويترز در گزارشی پيش از اعلام نتايج انتخابات پارلمانی اوکراين نوشت:‌ به نظر می‌رسد نتيجه انتخابات موقعيت پوروشنکو در دولت مرکزی را تقويت کند، اما احتمالا بر اختلافات ميان شرق و غرب آن کشور نيز بار ديگر می‌افزايد.

جدايی‌طلبان هوادار روسيه که کنترل بخش‌هايی از شرق اوکراين را در دست دارند، هفته آينده، انتخابات خود را برگزار خواهند کرد که قرار است به تشکيل دولتی در جمهوری خودخوانده آنها بينجامد.

رومان لياگين، رئيس کميسيون انتخاباتی منطقه دونتسک، به رويترز گفت که اوکراينی‌ها آزادند انتخاب خود را داشته باشند اما در آن منطقه، انتخابات «اوکراين» برگزار نخواهد شد چرا که «ميان آنها روابط ديپلماتيک وجود ندارد» و «ما در شرايط جنگی با آنها هستيم و برگزاری انتخاباتشان در زمين ما غير ممکن است.»

مقام‌های اوکراين گفته‌اند ۲۷ کرسی متعلق به مناطق تحت کنترل شورشيان «خالی می‌ماند.»

در حال حاضر، ميان نيروهای دولتی اوکراين و شورشيان در شرق، منطقه‌ای حائل غيرنظامی وجود دارد و آتش‌بسی شکننده که طی آن دو طرف بارها با هم درگير شده‌اند. درگيری‌های ماه‌های گذشته نزديک به ۳۷۰۰ کشته برجای گذشته است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG