لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۰

حدود ۳۰۰ تن از تفنگداران دریایی آمریکا روز دوشنبه، ۲۷ دی، برای ماموریتی شش ماهه در کشور نروژ مستقر شدند.

این نخستین بار پس از جنگ دوم جهانی است که نیروهای خارجی اجازه یافته‌اند تا در خاک کشور نروژ استقرار یابند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام ها هر گونه ارتباط بین این موضوع و نگرانی های ناتو از سیاست‌ها و تحرکات نظامی روسیه را رد کرده اند، اما استقرار این تفنگداران همزمان با اعزام هزاران نیروی نظامی آمریکایی به لهستان برای تقویت متحدان این کشور در شرق اروپا صورت گرفته است.

پس از آن که روسیه شبه جزیره کریمه را به خود منضم کرد، کشورهای شرق اروپا از سیاست های مسکو ابراز نگرانی کرده بودند.

در این میان، مسکو از استقرار نیروهای آمریکایی در لهستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که حضور آنها تهدیدی برای روسیه به شمار می آید.

به نوشته رویترز، ۳۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا از پایگاهی در ایالت کارولینای شمالی وارد فرودگاه تروندهایم نروژ شدند. تروندهایم سومین شهر بزرگ نروژ محسوب می‌شود.

ماموریت این گروه از تفنگداران دریایی آمریکا در نروژ پس از شش ماه پایان می یابد، اما گروه دیگری از این نیروها به مدت شش ماه دیگر در این کشور حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نروژ در ماه اکتبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که درخواست آمریکا برای استقرار نیروهای آن کشور در خاک خود را پذیرفته است.

این خبرگزاری اشاره کرد که نروژ در سال ۱۹۴۹ میلادی و پیش از عضویت در پیمان ناتو، به روسیه گفته بود که مرزهای خود را بر روی نیروهای خارجی باز نخواهد کرد.

به نوشته رویترز، یک سخنگوی نظامی نروژ اشاره کرد که تفنگداران دریایی آمریکا در پایگاهی در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری مرز روسیه مستقر خواهند شد و در آنجا دوره آموزشی جنگ زمستانی را خواهند گذراند.

وی افزود: در یک ماه نخست، آنها آموزش های ابتدایی را درباره اسکی و بقا در محیط قطبی فرا خواهند گرفت.

این مقام نظامی نروژ تاکید کرد که این نیروها «کاری با روسیه نخواهند داشت».

بر اساس این گزارش، تفنگداران دریایی آمریکا در ماه مارس، در تمرین های نظامی مشترک با نیروهای نروژ و بریتانیا شرکت خواهند کرد.

یک سخنگوی وزارت دفاع نروژ هم گفت که حضور تفنگداران دریایی آمریکا ارتباطی با موضوع نگرانی ها در مورد روسیه ندارد.

رویترز اشاره کرد که سفارت روسیه در اسلو، پایتخت نروژ، به درخواست این خبرگزاری برای مصاحبه در این زمینه پاسخ نداده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG