لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۱۰

شصتمین سالگرد سقوط مصدق: بخش دوم


کابینه اول دکتر محمد مصدق از راست: سپهبد نقدی، محمد‌علی وارسته، باقر کاظمی، دکتر مصدق، دکتر حسن ادهم، علی هیئت، حسنعلی فرمند، جواد بوشهری، سرلشکر زاهدی، دکتر کریم سنجابی
۲۸ مرداد ۱۳۳۲، یکی از نقاط عطف سرنوشت قرن بیستمی ایرانیان، از جمله رویدادهایی است که گویی تأثیرشان برای همیشه در زندگی ملتی باقی خواهد ماند.

۶۰ سال بعد از آنچه در این روز رخ داد، هنوز گروهی از ایرانیان با این رویداد تصفیه حساب نکرده‌اند و آن را به تاریخ وانگذاشته‌اند. به ویژه دولتمردان امروز ایران که به رغم داشتن ریشه‌های مشترک با اسلامگرایان مخالف محمد مصدق و همسو با کودتا، کماکان در میانه مجادلات پایان‌ناپذیر با ایالات متحده ناخنکی به ۲۸ مرداد و «کودتای ننگین سیا» می‌زنند.

«کودتای ننگین» یا «رستاخیز ملی»؛ تنها راه به صلح رسیدن با آنچه در این روز رخ داد، واکاوی هزارباره آن و تلاش برای کشف بی‌طرفانه حقیقت است. رادیو فردا به مناسبت شصتمین سال سقوط دولت مصدق، در یک مجموعه برنامه کوتاه رادیویی، در پنج قسمت، نگاهی خواهد داشت به زمینه‌های وقوع حوادث مرداد ۳۲ و پایان کار یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران تاریخ معاصر ایران.

در بخش دوم از این برنامه‌ها، از بن‌بست مذاکرات نفتی ایران با بریتانیا در زمان دولت اول محمد مصدق خواهیم گفت و وقایع منجر به کناره‌گیری سرلشکر فضل‌الله زاهدی، نخستین وزیر کشور کابینه مصدق. اینکه سرلشکر زاهدی که بود و چه پیشینه‌ای در افق سیاست ایران داشت، موضوع دیگری است که در این برنامه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

استعفای مصدق، و نخست‌وزیری احمد قوام، وقایع ۳۰ تیر ۱۳۳۱ و بازگشت مصدق به قدرت و به دنبال آن اوج‌گیری اختلافات او با شاه در دور دوم نخست‌وزیری، از دیگر موضوعات بررسی شده در دومین قسمت از ویژه برنامه رادیو فردا برای بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد هستند. این برنامه را می‌توانید اینجا بشنوید:

شصتمین سالگرد سقوط مصدق: بخش دوم
please wait

No media source currently available

0:00 0:28:08 0:00
لینک مستقیم
  • 16x9 Image

    کیوان حسینی

    کیوان حسینی، از دبیران و روزنامه‌نگاران سابق رادیو فرداست. او در دوره فعالیتش در رادیوفردا تهیه‌کننده سری مستندهای رادیویی گوناگونی بود؛ از جمله برنامه‌های «سقوط» (بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد ۳۲)، «فرقه» (بررسی وقایع مرتبط با حکومت خودمختار فرقه دموکرات آذربایجان)، «جنگ اول» (بررسی رویدادهای جنگ‌ جهانی اول و تأثیرش بر ایران) و «رژه مرگ» (بررسی کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول).

XS
SM
MD
LG