لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۷

درخواست سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای برگزاری مناظره‌های دو نفره


یک روز پس از مناظره پایانی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان حسن روحانی، ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، خواستار برگزاری مناظره دو نفره نامزدها شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدعلی وکیلی سخنگوی ستاد حسن روحانی، گفت که آقای روحانی آماده مناظره با ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف است.

او اضافه کرد: «همانطور که دیروز آقایان روحانی و جهانگیری به صراحت گفتند، ما با آقایان رئیسی و قالیباف به عنوان شخص مناظره نمی‌کنیم بلکه به عنوان وارث هشت سال دولت آقای احمدی‌نژاد مناظره می‌کنیم. زیرا تمام تیم آقای احمدی‌نژاد یا جزو مشاورین و اداره‌کنندگان ستاد آقای رئیسی هستند یا بعضاً کنار آقای قالیباف قرار گرفته‌اند».

روز جمعه و در سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، ابراهیم رئیسی در واکنش به انتقادهای حسن روحانی از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد، پیشنهاد کرد که مناظره‌ای بین آقای روحانی و آقای احمدی‌نژاد برگزار شود.

در مقابل حسن روحانی با تأکید بر اینکه اعضای ستاد ابراهیم رئیسی مدیران دولت محمود احمدی‌نژاد هستند و برنامه‌های او را تهیه می‌کنند، برای مناظره با آقای رئیسی اعلام آمادگی کرد.

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس ستاد ابراهیم رئیسی است و مسعود میرکاظمی وزیر نفت، محمدمهدی زاهدی وزیر علوم، و فرهاد رهبر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در دولت محمود احمدی‌نژاد، از جمله دیگر اعضای ستاد ابراهیم رئیسی هستند.

در همین حال محمدامین توکلی‌زاده، نماینده ستاد ابراهیم رئیسی، در نامه‌ای به رئیس کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خواستار برگزاری مناظره‌ای در تلویزیون ایران بین آقای رئیسی و آقای روحانی شد.

او دلیل این درخواست را «پاسخگویی به سؤالات و مطالبات واقعی مردم عزیز و طرح مطالب خلاف واقع در این مناظره» اعلام کرد.

در سومین مناظره انتخاباتی که روز جمعه میان شش نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد، گرچه تمرکز پرسش‌ها بر مباحث اقتصادی بود، اما نامزدها از هیچ فرصتی برای تبادل اتهام‌ها، به ویژه اتهام‌های اقتصادی و مدیریتی علیه یکدیگر صرف‌نظر نکردند.

حسن روحانی در این مناظره ابراهیم رئیسی را متهم کرد که از امکانات آستان قدس رضوی برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌کند.

او همچنین تلویحاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را متهم کرد که به نفع آقای رئیسی در انتخابات فعالیت می‌کنند.

در مقابل علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، روز شنبه ۲۳ اردیبهشت، بار دیگر تکرار کرد که این نهاد نظامی هرگز در هیچ انتخاباتی دخالت نکرده و در آینده هم دخالت نخواهد کرد.

ابراهیم رئیسی نیز حسن روحانی را متهم کرد که مانع رسیدگی به پرونده «فساد» اقتصادی نزدیکان خود شده است.

آقای روحانی همچنین بدون اشاره به جزئیات به پرونده‌ای مرتبط با آقای قالیباف در سال ۸۴ اشاره کرد و گفت که اگر او در آن زمان جلوی رسانه‌ای شدن این پرونده را نگرفته بود، آقای قالیباف اکنون در این جایگاه نبود.

اشاره‌ او می‌تواند به پرونده قاچاق کالا مرتبط با برادر آقای قالیباف در زمان تصدی او در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشد که پیش از این برخی از شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ها تلویحاً درباره آن سخن گفته بودند.

حسن روحانی در بخش دیگری از آخرین مناظره انتخاباتی، به سوابق امنیتی شهردار تهران اشاره کرده و گفته بود که او در دوران تصدی فرماندهی نیروی انتظامی به دنبال «لوله کردن دانشجویان» بوده است.

در همین حال محمد دهقان، رئیس ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف، در صفحه توئیتر خود نوشت: «آقای روحانی در مناظره دیروز حرف‌هایی زد که بایستی به افکارعمومی پاسخ دهد: مناظره دو طرفه! ما آماده‌ایم هر جا و هر زمان».

اسحاق جهانگیری نیز ‌در این مناظره با یادآوری ماجرای واگذاری املاک شهرداری تهران از سوی شهرداری تهران به آقای قالیباف گفته بود که «املاک مردم را چه کردید؟ ۲۲۰۰ میلیارد تومان املاک کشور را بخشیدید. گفتید که ۲۰ ساله پولش را بدهند.»

محمدباقر قالیباف روز شنبه سخنان اسحاق جهانگیری،‌ را «دروغ»‌ توصیف کرده و تهدید کرد که او را به دلیل «بیان آمار کذب»‌ به دادگاه خواهد کشاند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG