لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۳

دادگاه کویتی عامل مصری حمله به نیروهای آمریکایی را به حبس ابد محکوم کرد


دادگاهی در کویت روز یکشنبه یک «عضو خودخوانده» گروه حکومت اسلامی، داعش، را به دلیل حمله مهر ماه گذشته به نیروهای آمریکایی در این کشور، به حبس ابد محکوم کرد.

ابراهیم سلیمان شهروند ۲۸ ساله مصری، اواسط مهرماه سال ۹۵، خودروی خود را به سمت یک خودروی حامل چند سرباز آمریکایی منحرف کرده بود.

در این حادثه که مقام‌های کویتی از آن به عنوان «حمله انتحاری ناکام» یاد کردند، و سفارت آمریکا در کویت آن را «تروریستی» توصیف کرد، به هیچیک از سربازان آمریکایی آسیبی نرسید، اما راننده مصری به دلیل احتراق خوردو پس از این برخورد، دچار جراحت شد.

بر پایه گزارش خبرگزاری فرانسه مقام‌های مصری گفته‌اند که پلیس در زمان بررسی این حادثه دست‌نوشته‌ای حاکی از اعلام بیعت این شهروند مصری با گروه داعش پیدا کرده و در خودروی او ادوات مشکوک انفجاری کشف شده است.

حکم صادر شده برای این شهروند مصری هنوز نهایی نیست و امکان فرجام‌خواهی در مورد آن در دادگاه تجدیدنظر و دادگاه عالی کویت وجود دارد.

همزمان دادگاه عالی کویت روز یکشنبه حکم ۲۰ سال زندان برای فهد فراج، رهبر غیررسمی گروه داعش در این کشور را تأیید کرد.

بر پایه گزارش‌ها فهد فراج سردسته هسته‌ای هشت نفره از عوامل داعش است که در کویت مورد محاکمه قرار گرفته‌اند.

هفت عضو دیگر این هسته که پنج تن از آنها شهروند کویت هستند، نیز محکومت‌هایی بین ۱۰ تا ۱۵ داشتند که این احکام نیز در دادگاه عالی کویت تأیید شده است. خبرگزاری فرانسه نوشته است که سه عضو دیگر این هسته تابعیت هیچ کشوری را ندارند.

این هشت تن به دلیل جنگیدن برای داعش در سوریه و عراق و جمع‌آوری کمک‌های مالی برای این گروه محاکمه شده بودند.

خبرگزاری فرانسه یادآوری کرده که دو سال پیش در ژوئن ۲۰۱۵، در حمله‌ای که بدترین حمله در تاریخ کویت بود یک عامل انتحاری مرتبط با داعش خود را در یک مسجد شیعیان در این کشور منفجر کرد که این حمله ۲۶ کشته به جا گذاشت.

این گزارش اضافه می‌کند که دادگاه‌های کویت تا کنون احکامی سنگین را برای ده‌ها تن که متهم به پیوستن یا همدلی با داعش بوده‌اند، صادر کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG