لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۳۵

مذاکرات هسته‌ای لوزان؛ ایران و قدرت‌های جهانی به تفاهم دست یافتند

ایران و قدرت‌های جهانی در هشتمین روز مذاکرات هسته‌ای در لوزان سرانجام درباره چهارچوب توافق هسته‌ای به تفاهم رسیدند. بر این اساس فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران مقابل دوربین‌های تلویزیونی بیانیه‌هایی را خواندند که کلیات این تفاهم را مشخص می‌کند. این بیانیه‌ها عنوان می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران محدود خواهد شد تا در قبال آن همه تحریم‌های اتحادیه اروپا و ایالات متحده و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای ایران لغو شود. ایران پذیرفته که تنها در تاسیسات هسته‌ای نطنز غنی‌سازی اورانیوم را انجام دهد، آن هم به صورت محدود. همچنین سایت فردو به یک مرکز تحقیقاتی تبدیل خواهد شد و تمام مواد قابل شکاف از آن خارج می‌شود. راکتور آب سنگین اراک نیز با همکاری بین‌المللی بازطراحی خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا این توافق را یک توافق خوب نامیده که به گفته او مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود. وزیر امور خارجه آمریکا نیز امروز را روزی بزرگ توصیف کرده است.


۰۲:۳۷ ۱۴.۱.۱۳۹۴

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان: «نام توافق دو مرحله‌ای را بيانيه مطبوعاتی گذاشتيم. در يک کلمه بايد گفت که اسب زين شده را داده‌ايم و افسار پاره تحويل گرفته‌ايم.»

۰۲:۲۳ ۱۴.۱.۱۳۹۴

گزارش نشریه بریتانیایی گاردین از شادی مردم ایران برای تفاهم هسته‌ای

۰۲:۰۹ ۱۴.۱.۱۳۹۴

عکسی که امروز در توییتر بارها بازنشر شد، جان کری را در کنار جان لنون، ترانه‌سرا و خواننده قطعه صلح‌طلبانه «تصور کن» نشان می‌دهد.

۰۲:۰۳ ۱۴.۱.۱۳۹۴

باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای، جهان را به جایی با امنیت کمتر تبدیل خواهد کرد. این دلیلی است که باید به دنبال توافقی قوی بود که کاملا قابل اجرا، قابل راستی آزمایی و بر مبنای منافع ملی ما باشد.

بیشتر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG