لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۰۸

انفجار انتحاری در مسیر کاروان مبادله شهروندان سوری ده‌ها کشته بر جا گذاشت


انفجار یک خوردوی انتحاری در نزدیکی چند اتوبوس حامل ساکنان مناطقه تخلیه‌شده سوریه در منطقه الرشیدین در نزدیکی حلب، ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

تازه‌ترین گزارش‌ها به نقل از منابع امدادی فعال در مناطق تحت کنترل مخالفان، حاکی از کشته شدن دست کم یکصد تن در جریان این حمله انتحاری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، اتوبوس‌هایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند حامل ساکنان شیعه دو شهر سوری فوعه و کفرایا بودند که قرار بود با ساکنان دو منطقه سنی‌نشین مدایا و زبدانی که در محاصره نیروهای دولتی است مبادله شوند.

این مبادله در قابل توافق جدیدی در جریان است که از روز جمعه و پس از میانجی‌گری ایران و قطر اجرایی شد.

بر پایه گزارش آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی شورشیان، دست کم ۳۰ از جنگجویان مخالف اسد که بر روند انتقال نظارت می‌کردند نیز در این انفجار کشته شده‌اند.

پیشتر تلویزیون دولتی سوریه، شمار کشته‌شدگان در این حمله انتحاری را ۳۹ تن ذکر کرده بود، و گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است و بر وضعیت بحران سوریه با تکیه بر منابع محلی خود نظارت می‌کند، این شمار را ۴۳ تن ارزیابی کرده بود.

در حال حاضر دو خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس از جایگزنی اتوبوس‌های صدمه دیده با اتوبوس‌های جدید و از سرگیری جابه‌جایی ساکنان این مناطق خبر داده‌اند.

این گزارش‌ها حاکی است کاروان اتوبوس‌هایی که هدف این حمله انتحاری قرار گرفته در حال انتقال بیش از پنج هزار تن از ساکنان مناطق شیعه‌نشین به حلب بوده و در قبال این تعداد، قرار است بیش از دو هزار و ۲۰۰ تن از ساکنان مدایا و زبدانی به استان ادلب منتقل شوند.

در عین حال به گزارش آسوشیتدپرس، توافق جابه‌جایی این شهروندان سوری، با انتقادهایی جدی روبه‌روست و مننتقدان از این توافق منجر به «مهندسی جمعیت» در سوریه می‌دانند.

پس از آنکه حکومت سوریه توانست کنترل حلب را از مخالفان اسد بازپس گیرد، عمده نیروهای مخالف به استان ادلب منتقل شدند.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ به این سو به کشته شدن بیش از ۳۲۰ هزار شهروند سوری منجر شده و علاوه بر آنکه نیمی از جمعیت این کشور از محل سکونت خود آواره شده‌اند، صدها هزار تن هم در مناطق تحت محاصره به سر می‌برند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG