لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۰۳

کشف «بمب ۵۰۰ پوندی» در مریوان توسط دو دانش‌آموز


سایت‌های محلی در کردستان از کشف یک «بمب ۵۰۰ پوندی» باقیمانده از جنگ عراق و ایران از سوی دو دانش‌ آموز در یکی از روستا‌های شهر مریوان خبر داده‌اند.

سایت محلی «بوکان پرس» روز پنجشنبه ۲۴ آذر به نقل از شیرکو بهمنی٬ رئیس اداره بهزیستی مریوان، نوشته هفته گذشته دو دانش آموز در روستای «نی» این بمب را در اطراف مدرسه خود شناسایی کرد‌ه‌اند.

آقای بهمنی افزوده این بمب «خوشبختانه‌ با تلاش کار‌شناسان بهزیستی و معلمین و اکیپ اعزامی مین‌زدایی بدون هیچ گونه خساراتی خنثی شده است».

این بمب از نظر «اکیپ مین‌زدایی» ساخت شیلی و بسیار خطرناک شناخته شده است.

علی فلاحی٬ فرماندار مریوان نیز مرداد ماه سال جاری از کشف و خنثی سازی یک بمب و چند گلوله توپ مربوط به دوران جنگ در روستای «پیر صفا» در این شهر خبر داده بود.

فلاحی اضافه کرده بود «این مهمات جنگی شامل یک بمب ۵۰۰ پوندی و چهار گلوله کاتیوشا ۱۵۵ میلی متری و ۱۰۵ میلی متری عمل نکرده» بوده است.

براساس آمار‌های اولیه که در سال ۱۳۶۷ و پس از پایان جنگ عراق علیه ایران منتشر شده٬ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از مرز مشترک این دو کشور آلوده به مین و مواد منفجره به جا مانده از جنگ است.

پنج استان ایران به مساحت حدود چهار میلیون و ٢٠٠ هزار هکتار به دست‌کم ۱۶ میلیون مین آلوده شده‌اند که در سال‌های اخیر تعداد قابل توجهی از آن‌ها خنثی و حتی منفجر شده است.

آمار‌های تفکیکی نشان می‌دهد از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۲، انفجار مهمات بر جا مانده از جنگ در پنج استان غربی ایران در مجموع دو هزار و ۴۳۳ نفر کشته، و پنج هزار و ۶۰۱ نفر زخمی داشته است.

دولت ایران پس از پایان جنگ تلاش‌ها برای پاک‌سازی این مناطق را آغاز کرده و براساس گفته فرماندهان ارتش دست‌کم ۱۳۰ سرباز در روند این پاکسازی‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

ژارزیابى‌هاى به عمل آمده نشان مى‌دهد براى خنثى سازى ١۶ میلیون مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ ٣٠٠ میلیارد دلار هزینه لازم است.

مسئولان استان کردستان نیز اعلام کرده‌اند ۱۹ هزار دانش‌آموز در این استان آموزش پیشگیری و آشنایی با مین دیده‌اند.

XS
SM
MD
LG