لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۲۳

هشدار دیپلمات‌های خارجی به مقام‌های آمریکا در مورد ترامپ


به گفته چند مقام ارشد آمریکایی، دیپلمات‌های خارجی در مورد «حرف‌های توهین‌آمیز و تحریک‌کننده» دونالد ترامپ، از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری، به مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه مقام ارشد آمریکایی که حاضر نشدند نام‌شان قید شود، می‌گویند دیپلمات‌ها و مقام‌های کشورهای اروپایی، خاورمیانه، آسیا و آمریکای لاتین در مورد «سخنان بیگانه‌سیتزانه» دونالد ترامپ اظهار نگرانی کرده و هشدار داده‌اند.

یکی از مقام‌های آمریکایی گفته است که «با توجه به اینکه اظهارات تند دونالد ترامپ ادامه پیدا کرده و حتی در مواردی شدیدتر شده، نگرانی‌های برخی از رهبران جهان نیز در این مورد افزایش یافته است».

این سه مقام ارشد آمریکایی حاضر نشدند نام تمام کشورهای معترض را ذکر کنند ولی خاطر نشان کردند که حداقل ژاپن، کره جنوبی، هند و مکزیک از جمله این کشورها هستند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند اظهار نگرانی و اعتراض دیپلمات‌های خارجی در مورد کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حتی در گفت‌وگوهای خصوصی بی‌سابقه است، چون کشورهای دیگر و به خصوص متحدان آمریکا قصد دخالت در سیاست داخلی این کشور را ندارند و با هر سیاستمداری که در انتخابات پیروز شود همکاری می‌کنند.

مقامات ارشد چندین کشور جهان از جمله بریتانیا، فرانسه، مکزیک و کانادا در سخنان علنی خود از مواضع دونالد ترامپ انتقاد کرده‌اند. از جمله وزیر اقتصاد آلمان در گفت‌وگویی که روز یکشنبه منتشر شد، دونالد ترامپ را خطری برای صلح و پیشرفت توصیف کرد.

رویترز می‌نویسد که دفتر کارزار انتخاباتی آقای ترامپ حاضر نشده در مورد این ابراز نگرانی‌ها و گلایه‌های دیپلمات‌های خارجی اظهار نظر کند.

سفارتخانه‌های ژاپن، کره جنوبی و هند نیز در پاسخ به درخواست خبرگزاری رویترز حاضر نشده‌اند در این مورد موضع‌گيری کنند.

سخنگوی دولت مکزیک نیز طرح این موضوع در گفت‌وگوهای خصوصی با مقامات آمریکا را تأیید نکرده ولی خاظر نشان کرده که کلاودیا روئیز ماسیو، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه مکزیک، هفته گذشته گفته بود که اظهار نظرها و سیاست‌های دونالد ترامپ «نژادپرستانه و نابخردانه است» و طرح او برای ساختن دیواری در مرز آمریکا و مکزیک را «مسخره» توصیف کرده بود.

به گفته مقامات دولت آمریکا یکی از دلایل اصلی نارضایتی دیپلمات‌های خارجی، سخنان دونالد ترامپ علیه مهاجران و مسلمانان است. مقامات کشورهای اروپایی و خاورمیانه گفته‌اند که این گونه اظهار نظرهای آقای ترامپ به جلب حمایت و عضو گیری گروه «خلافت اسلامی» و سایر گروه‌های جهادی کمک می‌کند.

در عین حال در بین رهبران کشورهای دیگر این نگرانی نیز وجود دارد که در صورت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا تک‌روی بیشتری خواهد کرد. آقای ترامپ وعده داده بسیاری از معاهدات تجاری آمریکا با کشورهای دیگر را لغو خواهد کرد و متحدان آمریکا را تحت فشار قرار خواهد داد تا در جنگ‌های موجود در خاورمیانه نقش بیشتری برعهده بگیرند.

یک مقام ارشد ناتو به شرطی که نام او در گزارش قید نشود، گفته است که «دیپلمات‌های اروپایی از مدت‌ها پيش پیشرفت دونالد ترامپ در کارزار انتخابات ریاست جمهوری را با ناباوری و اکنون با نگرانی دنبال می‌کنند».

او اضافه کرده که «با توجه به مشکلات شدیدی که موجودیت اتحادیه اروپا را به خطر انداخته اکنون بیش از هر زمان دیگری اروپایی‌ها به حمایت آمریکا نیاز دارند».

یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است: «واکنش مقامات کشورهای دیگر از تعجب و ناباوری تا هشدار را شامل می‌شود. شدیدترین واکنش‌ها مربوط به سخنان دونالد ترامپ در مورد مسئله مهاجرت و به طور کلی شعارهای بیگانه‌ستیزانه اوست».

خبرگزاری رويترز می‌افزايد که بیش از صد دیپلمات با سابقه آمریکایی که همه طرفدار حزب جمهوری‌خواه هستند، در روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که با دونالد ترامپ مقابله خواهند کرد. آنها در یک نامه علنی گفته‌اند که طرح‌ها و سیاست‌های ترامپ، امنیت آمریکا را به خطر می‌اندازد.

ژنرال فیلیپ بریدلاو، سرفرمانده ارتش آمریکا در اروپا، نیز در روزهای اخیر گفت حوادث مربوط به انتخابات آمریکا موجب نگرانی متحدان این کشور شده است.

او بدون نام بردن از دونالد ترامپ گفته است که «این بار متحدان اروپایی ما در مورد انتخابات ریاست جمهوری از من سؤالات زیادی می‌پرسند. به اعتقاد من آنها می‌بینند که مباحث این انتخابات با موارد گذشته بسیار متفاوت است».

رویترز در گزارش خود یادآوری کرده که سخنگویان برخی از دولت‌ها بدون آنکه بیان نگرانی خود را در گفت‌وگوهای خصوصی با مقامات آمریکایی تأیید کنند، پذیرفته‌اند که در مورد قدرت‌گیری دونالد ترامپ نگرانی و ملاحظاتی دارند.

این خبرگزاری به گفته‌های یک مقام بریتانیایی اشاره می‌کند که در ماه ژانویه از قول دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا گفته بود: «آنچه دونالد ترامپ می‌گوید به نظر من نه تنها غلط است، بلکه در عمل کار ما را برای مقابله و شکست گروه‌های تندرو دشوارتر می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه به چین نیز در پاسخ به سؤالی در مورد دونالد ترامپ حاضر نشده مستقیماً به او اشاره کند، ولی افزوده است که «تأکید می‌کنم دولت‌های آمریکا و چین در حفظ ثبات سیاسی و اقتصادی جهان مسئولیت‌های مهمی بر دوش دارند».

رویترز می‌نویسد مقام‌های سایر کشورهایی که تاکنون در سخنان علنی خود به دونالد ترامپ حمله کرده‌اند عبارتند از ایران، عراق، عربستان سعودی و ویتنام، و گرچه مستقیماً به واکنش مقام‌های ایرانی به اظهارات ترامپ اشاره نمی‌کند اما ممکن است منظور این خبرگزاری گفته‌های حسن روحانی باشد.

آقای روحانی در آذرماه امسال، و البته بدون اشاره مستقیم به دونالد ترامپ و آمریکا گفته بود: «امروز افرادی در گوشه و کنار جهان به بهانه مبارزه با تروریسم اعلام می‌کنند که نباید مسلمانان را به دیگر کشور‌ها راه داد».

وی اضافه کرده بود، «این در حالی است که خود آنان از بانیان و حامیان تروریسم هستند و این معضل را در جهان به راه انداخته و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند».

مرتضی سرمدی، قائم‌مقام وزیر خارجه ایران هم، از سخنان آقای ترامپ انتقاد کرده و گفته بود که «اسلام‌هراسی در غرب کمکی به مبارزه با تروریسم نمی‌کند».

او سخنان ترامپ را «هدیه‌ای به گروه‌های افراطی» توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG