لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۳۳

نوجوانانی که کتاب چاپی را به کتاب الکترونیک ترجیح می‌دهند


یک سال پیش همین روزها اعلام شد که استقبال از کتاب‌های الکترونیکی در بریتانیا به شکلی است که بر اساس گزارش آمازون، فروشنده عمده بین‌المللی کتاب‌های دیجیتال و چاپی، در بریتانیا میزان خرید نسخه‌های دیجیتال کتاب‌ها نسبت به مشابه چاپی آنها پیشی گرفته است.

این اطلاعات ممکن است بسیاری از ما را متقاعد کند که دنیای کتاب‌های چاپی رفته رفته رو به پایان است و به زودی این کتاب‌های دیجیتال است که برای همیشه جای کتاب‌های چاپی را پیش ما خواهد گرفت.
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:51 0:00
لینک مستقیم
با این حال نتایج یک نظرسنجی که این هفته در روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر شد نشان می‌دهد که کتاب‌های چاپی، حالا حالاها جای خودشان را در خانه‌های ما به کتاب‌های دیجیتال نخواهند داد چرا که جوان‌ترها، نسلی که بیش از دیگران به موبایل‌ها و دستگاه‌های دیجیتال خود چسبیده‌اند، همچنان ترجیح می‌دهند که نسخه چاپی یک کتاب را در دست بگیرند تا نسخه دیجیتال آن را.
این پژوهش نشان می‌دهد که جوانان بین ۱۶ تا ۲۴ سال، نسلی که بیش از هر چیز به موبایل‌ها و تبلت‌های خود چسبیده‌اند و هر لحظه در حال دانلود اپلیکیشنی تازه روی دستگاه‌های خود هستند، به شکلی باورنکردنی، به کتاب‌های چاپی گرایش دارند، به طوری که ۶۲ درصد از آنها در دست گرفتن نسخه چاپی یک کتاب را به نسخه دیجیتال آن ترجیح می‌دهند.
به این ترتیب در میان نسلی که بیش از هر گروه سنی دیگری با تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیجتال عجین هستند، کتاب چاپی هنوز هم محبوب‌ترین رسانه‌ای است که دوست دارند با آن وقت بگذرانند، و میزان علاقه به کاربری آن از فیلم‌ها، روزنامه‌ها و مجلات، و سی دی‌های موسیقی نیز پیشی گرفته است.
این موضوع از نتایج یک بررسی در مورد کاربری رسانه‌هاست که آژانس ووکس‌برنر آن را در میان هزار و ۴۲۰ نواجوان و جوان انجام داده است.
نوجوانان و جوانانی که از گرایش خود به کتاب‌های چاپی گفته‌اند، دو دلیل اصلی را برای توضیح این گرایش اعلام کرده‌اند. بهای مناسب‌تر کتاب‌های چاپی و نیز ارتباط حسی که به عنوان یک کتاب‌خوان به کتاب چاپی برقرار می‌کنند.
تنها هشت درصد از پرسش‌سشوندگان، معتقدند که بهای کتاب‌های الکترونیک مناسب است، در حالی که از هر سه نفر یک نفر معتقد است، بهای کتاب‌های الکترونیک باید به نصف بهای کنونی کاهش یابد.
اما مهم‌ترین دلایلی که جوانان عاشق کتاب‌های چاپی بیان کرده‌اند به این شرح است:
بیش از نیمی از پرسش‌شوندگان گفته‌اند که دوست دارند کتاب‌ها را در دست بگیرند و لمس کنند.
از هر پنج نفر یک نفر گفته است که نمی‌خواهند خود را تنها به یک وسیله خاص محدود کند. سادگی به اشتراک‌گذاشتن کتاب چاپی با دیگران و علاقه به کلکسیون‌ساختن از کتاب‌ها از دیگر دلایلی است که این گروه سنی را به داشتن کتاب‌های چاپی ترغیب می‌کند.
برخی هم این دلیل اقتصادی را دلیل ترجیح کتاب‌های چاپی می‌دانند که می‌توانند پس از خواندن آن را به فروش برسانند. بعضی از پرسش‌شوندگان هم گفته‌اند که با بوی کتاب چاپی خوش دارند، یا دوست دارند کتابخانه‌ای پر از کتاب داشته باشند و البته برخی هم گفته‌اند که وقتی دوستان‌شان روی کیندل کتاب دیجیتال می‌خوانند، نمی‌شود فهمید که در حال خواندن چه کتاب یا کتاب‌هایی هستند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG