لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۵۹

اتحادیه اروپا «چارچوب قانونی لازم» برای رفع تحریم‌ها را تصویب کرد


محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، در پایان یکی از دوره‌های مذاکرات هسته‌ای در سوئیس
محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، در پایان یکی از دوره‌های مذاکرات هسته‌ای در سوئیس

خبرگزاری دولتی ایرنا، شامگاه روز یکشنبه ۲۶ مهر، بیانیه مشترک محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی را منتشر کرد که در آن ضمن تأکید بر بر تعهد همه طرف‌ها برای اجرای برجام در سریع‌ترین زمان ممکن، از تصویب چارچوب قانونی اتحادیه اروپا برای رفع تحریم‌ها خبر داده شده است.

پس از طی مراحل قانونی اجرای توافق هسته‌ای در فرصت ۹۰ روزه پیش‌بینی شده در برجام، روز یکشنبه ۲۶، به عنوان «روز تصویب» برنامه جامع اقدام مشترک مشخص شد و در بیانیه مشترک وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم، اجرای زمان‌بندی در نظر گرفته در برجام؛ نشانه‌ای از «اراده جمعی برای پایبندی به مفاد آن» توصیف شده است.

خانم موگرینی که مسئول سیاست خارجی و امور دفاعی در اتحادیه اروپاست، از زمان تصدی این سمت، شش قدرت جهانی را در هدایت این مذاکرات نمایندگی می‌کرد.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده است که اتحادیه اروپا، روز یکشنبه «چارچوب قانونی لازم» را برای برداشتن «تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته‌ای» تصویب کرده، و اضافه شده که در «روز اجرایی شدن» برجام، همزمان با اجرای اقدامات هسته‌ای توافق‌شده توسط ایران و راستی‌آزمایی آنها از سوی آژانس، این قوانین «لازم‌الاجرا» خواهد شد.

در بیانیه وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همچنین به اقدام ایالات متحده در راستای توقف تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای اشاره شده و تأکید شده که اقدام آمریکا نیز از «روز اجرایی شدن» برجام؛ «لازم‌الاجرا» خواهد بود.

«روز اجرایی شدن» زمانی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با راستی‌آزمایی اقدام‌های ایران در راستای تعهداتش در برجام، اعلام کند که ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که روند اجرایی اقدامات ایران برای انجام تعهدات خود، و راستی‌آزمایی آژانس در این مورد، دست‌کم دو ماه طول بکشد و نتیجه این اقدام‌ها در نشست ماه دسامبر شورای حکام اعلام شود.

ساعتی پیش از انتشار بیانیه مشترک ایران و اتحادیه اروپا، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در گام اجرایی مهمی در راستای اجرای تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای، به دولت این کشور دستور داد تا تحریم‌ها علیه ایران را در روز اجرای توافق هسته‌ای لغو کند.

آقای اوباما در دستور خود، تأکید کرد که «این روز مهمی برای همه ما و نخستین قدم در روندی است که به ما اطمینان می‌دهد برنامه هسته‌ای ایران تنها در راستای اهداف صلح‌آمیز باقی خواهد ماند».

در بیانیه مشترک محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، یادآوری شده که به منظور فراهم ساختن هرچه بیشتر زمینه‌های لازم برای اجرای برجام، کمیسیون مشترک پیش‌بینی شده در برجام، اولین نشست خود را «در سطح مدیران سیاسی» در تاریخ ۲۷ مهر در وین برگزار خواهد کرد.

پیشتر نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل متحد در وین به خبرگزاری اینترفکس گفته بود که نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و گروه پنج به علاوه یک، با هدف بررسی روند پیاده‌سازی توافق هسته‌ای ایران، روز دوشنبه در پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

ولادیمیر ورونکوف، اضافه کرده بود که این نشست به «ارزیابی کلی پیشرفت نقشه راه همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» خواهد پرداخت و او کشورش، روسیه، را در این نشست نمایندگی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG