لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۶
تیتر این گزارش، عنوان یادداشتی است که باعث شد خبرنگار روزنامه ورزشی گل با شکایت فیروز کریمی از مربیان فوتبال به دادسرای فرهنگ و رسانه، با حکم قاضی شفیعی بازداشت شود.

فصل گذشته پس از پیروزی پیکان مقابل آلومینیوم هرمزگان، همه بازیکنان این تیم پاداش برد را گرفتند، غیر از کاروالیو دروازه‌بان برزیلی. زیرا فیروز کریمی عقیده داشت چون کاروالیو مسلمان نیست و صلوات نمی‌فرستد، نباید پاداشی به او تعلق بگیرد.

پیکان سرانجام با سرمربیگری فیروز کریمی به دسته پایین‌تر سقوط کرد. اما این تیم، حاشیه‌های خبرساز دیگری هم داشت. مثلاً دیدار خانگی با نماینده شیراز که شاگردان کریمی باز هم متحمل شکست شدند. برنامه تلویزیونی ۹۰ نیز گزارشی از ماجراهای جنجالی پایان آن بازی پخش کرد.

سیدنی بیتو مهاجم سیاه‌پوست هلندی فجرسپاسی قصد داشت با سرمربی پیکان دست بدهد، اما کریمی با خشونت به زیر دستش کوبید. این بازیکن که سابقه بازی در تیم‌های معتبری مثل اسپارتا روتردام را دارد، بی ‌آن‌ که واکنشی بروز دهد از کریمی فاصله گرفت. سرمربی پیکان در ادامه خطاب به بازیکن تیمش که سیدنی بیتو را دلداری می‌داد، گفت: «بیا داود، اون آدمخواره».

کميته انضباطی فدراسيون فوتبال، سرمربی پيکان را هشت جلسه محروم کرد. باشگاه پيکان هم با صدور بيانيه‌ای به عذرخواهی از سيدنی بيتو پرداخت. در سايت این باشگاه ضمن نکوهش رفتار غير ورزشی کريمی آمده بود: حرکات فيروز کريمی نشات گرفته از جو بازی، فشارهای روانی و در نهايت رفتارهای شخصی خود اوست.

عذرخواهی رسمی باشگاه پیکان از بیتو، باعث شد او از شکایت به فیفا صرف نظر کند.

در ماجرای عدم تخصیص پاداش به کاروالیو، رسول بهروش در گزارش خود نوشته بود: «با توجه به علاقه کریمی به فکاهیات، به نظر می‌رسید شوخی باشد اما پیگیری‌ها نشان داد او ظاهراً در محافل خصوصی مدعی شده بازیکن خارجی غیرمسلمان به درد نمی‌خورد چون پولش را می‌گیرد، نمازش را نمی‌خواند و به کشورش برمی‌گردد.»

کریمی در نخستین روزهای حضورش در پیکان درباره خرید خارجی باشگاه گفته بود: «در ایران ماکسیما هم جواب نمی‌دهد، چه برسد ماکسیمو». فابیو کاروالیو هم تمام ۲۲ هفته ابتدایی لیگ در ترکیب ثابت تیمش قرار داشت اما پس از حضور کریمی برای همیشه نیمکت نشین شد.

احسان پیربرناش طنزپرداز و روزنامه‌نگار ورزشی درباره نحوه رسیدگی به پرونده شکایت فیروز کریمی از بهروش نوشته: «برخورد زننده‌ با اهالی فرهنگ در دادسرای رسانه، حتی در دادگاه‌های جنایی با قاتلان صورت نمی‌گیرد! دوستانی كه گذرشان به دادسرا افتاده، قاضی شفیعی و خصوصیات رفتاری‌اش را می‌شناسند. رسول نه اولین روزنامه‌نگاری بوده كه با این آقا به مشكل خورده و نه آخرین آنها خواهد بود. كاش روزنامه‌نگاران نامه‌‌ای برای بركناری این قاضی از سمتش در دادسرای رسانه تنظیم کنند.»

بهروش که پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شده در یادداشت خود با نقد «خط‌کش مذهبی فیروز کریمی» نوشته بود: «اگر قوانین ایران اجازه می‌دهد افراد غیرمسلمان وارد کشورمان بشوند و در حوزه فوتبال به فعالیت بپردازند، احدالناسی نمی‌تواند به بهانه کیش و آیین متفاوت، در حق آنان اجحاف کند. فیروز کریمی مسلمان را از غیرمسلمان جدا کرده اما استادیوم "عبادتگاه" نیست تا در آن متر و معیار ارزیابی، دین و اعتقادات‌ باشد.»

این نویسنده، کارکنان زن روسی در نیروگاه اتمی بوشهر را مثال زده و یادآور شده بود: آنها با مذهبی متفاوت مشغول به کارند و اتفاقاً بنا به ادعای مقامات محلی، برای حفظ پوشش رایج در ایران «حق حجاب» دریافت می‌کنند.

به نوشته او بسیاری از خارجی‌هایی که وارد فوتبال ایران شده‌اند، از نظر وجدان کاری در جایگاهی والاتر از همتاهای ایرانی‌شان بوده‌اند. زیرا با دستمزدی به مراتب پایین‌تر، ۹۰ دقیقه همه توان خود را برای تیم می‌گذارند و هیچ حاشیه‌ای ندارند. «برخلاف سوپراستار داخلی که پشت پرده با مربی حریف توافق می‌کند و وسط زمین، توی کار تیم خودش می‌گذارد!»

کریمی که سرهنگ سابق شهربانی است، مدتی به خاطر «تخلفات غیراخلاقی» همراه با چند مربی دیگر با تصمیم ستاد منشور اخلاقی فدراسیون فوتبال، از فعالیت در لیگ برتر محروم بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG