لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۴۷

سخنگوی وزارت خارجه: سناتور آمریکایی از طریق یک آژانس توریستی ویزا گرفته بود


سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید، جیم داباکیس، سناتور مجلس ایالتی یوتا که به ایران سفر کرده، از طریق یک آژانس برای سفر «توریستی» به ایران درخواست ویزا داده و شغل خود را نیز در درخواست ویزا اعلام نکرده بود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بهرام قاسمی، روز دوشنبه پنجم مهر گفت که «سفری به عنوان یک سناتور امریکایی» به ایران انجام نشده است.

به گفته آقای قاسمی، این سناتور مجلس ایالتی با دوستان خود از طریق یک آژانس برای سفر «توریستی» به ایران درخواست ویزا کرده و در فرم اخذ ویزا «خودش را به عنوان سناتور معرفی نکرده است».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

او گفت که این سناتور مجلس ایالتی پس از بازگشت به آمریکا اعلام کرده که سناتور بوده و به ایران سفر کرده است.

شبکه محلی «کی یو تی‌وی» که با شبکه خبری سی‌بی‌اس همکاری می‌کند، روز جمعه ۲۶ شهریور، خبر داده بود که جیم داباکیس، سناتور ایالتی یوتا از حزب دموکرات، به تازگی از «سفر تابستانی خود به ایران» باز گشته است.

جیم داباکیس در گفت‌وگو با این شبکه محلی گفته بود که «مردم ایران آماده‌اند تا روابط خود با آمریکا را ترمیم کنند، حتی اگر دولت‌شان هم این آمادگی را نداشته باشد».

او خبر داده بود که در بهار آینده هم در رأس هیئتی ۱۲ نفره قصد سفر به ایران دارد و هدف نهایی‌اش گسترش فرصت‌های تجاری با ایران و امکان تبادل افراد و ایده‌هاست.

در واکنش به این سفر، جواد کریمی قدوسی، نماینده عضو جبهه پایداری از مشهد، اعلام کرده بود که درباره این سفر از وزیر اطلاعات سؤال خواهد کرد.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز گفته بود که «این سناتور آمریکایی از سوی یک گروه دانشگاهی به ایران دعوت شده، و با نمایندگان مجلس دیداری نداشته است».

پیش از این در آستانه انتخابات مجلس دهم، سه نماینده جمهوری‌خواه کنگره با حضور در دفتر حافظ منافع ایران در واشینگتن خواستار روادید ایران شدند، و در نامه‌ای سرگشاده به رهبر ایران و فرمانده سپاه پاسداران از این دو خواستند به این درخواست توجه شود.

این درخواست در آن زمان با موافقت تهران روبه‌رو نشد اما آنها بار دیگر در فروردین امسال درخواست خود را تکرار کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG