لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۷

نماینده نقده: صدا و سیما کتباً در مورد توهین به بزرگان اهل سنت عذرخواهی کرده است


عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده در مجلس شورای اسلامی

یک عضو فراکسیون نمایندگان اهل سنت مجلس خبر داد که صدا و سیما با ارسال نامه‌ای رسمی به این فراکسیون از «قصور» رخ داده در مجموعه تلویزیونی «دور همی» و «توهین به بزرگان اهل سنت» عذرخواهی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده نقده در مجلس، روز جمعه ۲۹ مرداد، درباره نتیجه اعتراض نمایندگان اهل سنت به صدا و سیما در هفته گذشته گفت: «مسئولان صدا و سیما کتباً با فرستادن نامه‌ای از این قصور عذرخواهی کرد».

محمدقسیم عثمانی، دیگر نماینده اهل سنت مجلس، در جلسه علنی روز چهارشنبه ۲۷ مرداد مجلس، در تذکری شفاهی از برخورد صداوسیما با دست اندرکاران مجموعه تلویزیونی «دور همی» تشکر کرده بود.

او «اخراج ناظر پخش و تذکر به مجری و تهیه‌کننده» این برنامه را نشان از «نگاه منطقی صداوسیما» دانسته بود.

۲۰ نماینده اهل سنت مجلس روز یکشنبه ۲۴ مرداد، در تذکری به وزیر ارشاد، خواستار «برخورد جدی با عوامل تولید و مجری برنامه دور همی» به دلیل «اهانت به بزرگان اهل سنت» شده بودند.

در همان روز علی مطهری، نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر محمد قسیم عثمانی، توهین به افراد مورد احترام اهل سنت را «کار زشتی» دانسته و گفته بود که صدا و سیما «باید عذرخواهی کند».

مولانا نذیر احمد سلامی، نماینده سیستان‌وبلوچستان و امان نریمانی، نماینده استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری، نیز خواستار عذرخواهی عوامل برنامه «دور همی» از اهل سنت شده بودند.

در یکی از برنامه‌های مجموعه تلویزیونی «دور همی» با موضوع «تظاهر و ریا»، مهران مدیری مجری برنامه، پاسخ‌های یک فرد «ریاکار» در مصاحبه استخدامی را توضیح می‌دهد که این فرد در پاسخ به سؤالی درباره نام دو برادری که هواپیما را اختراع کردند، می‌گوید که «خدا لعنتشان کند» و پس از آن از طلحه و زبیر نام می‌برد.

طلحه و زبیر، دو تن از نزدیک‌ترین یار پیامبر اسلام و از شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت هستند.

با این حال در روایات شیعیان و تریبون‌های رسمی جمهوری اسلامی، از این دو به عنوان افرادی نام برده می‌شود که به این دلیل که امام اول شیعیان به آنها «پست» و همچنین «اموال بیت‌المال» نداده بود، به همراه عایشه همسر پیامبر اسلام، در «جنگ جمل» علیه او جنگیدند و کشته شدند.

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده که با «اهانت به مقدسات اهل سنت» مخالف است.

اما چهره‌ای چون محمدتقی مصباح یزدی، که رهبر جمهوری اسلامی بارها از او تجلیل کرده، در اواخر سال ۹۲، مسلمانان سنی را معتقدان به «دین ناحق» خوانده و گفته بود: «باید کتاب‌های شیعه در بین اهل تسنن ترویج یابد تا کسانی که تعصب کمتری دارند، زودتر به دین حق دست پیدا کنند».

اندکی بعد در فروردین ماه ۹۳، حمیدرضا پشنگ، دبیر مجمع نمایندگان سنی مجلس نهم، خواستار آن شده بود که توهین به مقدسات و علمای اهل سنت جزو «خطوط قرمز نظام» قرار گیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG