لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۷

یک افسر ارشد ارتش اسرائیل، هشدار داده است که ایران از بلندی‌های جولان در سوریه برای ترتیب دادن حملاتی علیه اسرائیل استفاده می‌کند.

این افسر ارشد ارتش اسرائیل که در منطقه جولان خدمت می‌کند و در گزارش‌ها نامی از او برده نشده، به رسانه‌های این کشور، از جمله هاآرتص، گفته است که ایران از جمله در بمبگذاری ماه آوریل در منطقه قنیطره در مرز اسرائیل و سوریه دست داشته است.

در اوایل بهار، چهار تن از ساکنان عرب دروزی روستای «خضر» در بخش جولان در سوریه، با شلیک موشک از سوی یک جنگنده اسرائیل کشته شدند.

اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که این چهار تن از سوی ایران و حزب‌الله برای ضربه زدن به نظامی‌های یک گشتی اسرائیلی در «مجد الشمس» در بخش اشغالی جولان، مأموریت داشتند.

در همین ارتباط رسانه‌های اسرائیلی به نقل از این افسر ارشد ارتش این کشور نوشته‌اند: «روشن است که ایران در دو سال گذشته پشت تمامی حملات تروریسی در منطقه جولان بوده است».

هاآرتص علاوه بر این به نقل از این افسر اسرائیلی نوشته است که «ایرانی‌ها از منطقه مرز جولان استفاده و یگان‌هایی را خواه [زیر نظر] مغنیه باشد یا [سمیر] قنطار، مستقر می‌کنند، تا حملات بیشتر را ترتیب دهند.

او همچنین تأکید کرده که ایران با انتقال پول، تأمین آموزش‌های نظامی و نیز ارسال مشاوران نظامی به سوریه به حزب‌الله لبنان کمک می‌کنند.

اسرائیل در ماه ژانویه، اوائل زمستان سال گذشته، با حمله هوایی به نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل، جهاد مغنیه، فرزند عماد مغنیه فرمانده ارشد حزب‌الله و نیز چند عضو دیگر حزب‌الله را کشت.

در میان کشته‌شدگان این حمله، از جمله سرتیپ محمدعلی الله‌دادی دیده می‌شد که از فرماندهان نزدیک به قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران است.

ایران در آن زمان اعلام کرد که الله‌دادی برای کمک به ارتش سوریه در مبارزه با نیروهای تکفیری به آن کشور اعزام شده بود، و در مقابل یک مقام امنیتی اسرائیل هم در همان زمان به رویترز گفت که اسرائیل از حضور این مقام سپاه در کاروان حزب‌الله بی‌خبر بوده است.

احتمال حمله زمینی اسرائیل به مرز سوریه

هاآرتص روز دوشنبه ۲۶ مرداد، همچنین از قول افسر ارشد ارتش اسرائیل از حمله احتمالی اسرائیل به مرز سوریه خبر داد و هدف از چنین حمله‌ای را «عقب راندن نیروهای حزب‌الله یا شبه‌نظامیان افراطی اسلامگرای مخالف حکومت سوریه از نزدیکی مرز اسرائیل» خواند.

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های اسرائیل، به فرمان ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستادکل ارتش اسرائیل، نظامیان این کشور با این ارزیابی که ایران می‌خواهد «جبهه جدیدی» برای اسرائیل در بلندی‌های جولان باز کند، خود را برای حمله زمینی به مرز سوریه آماده کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیل همچنین نوشته‌اند که سمیر قنطار، از فرماندهان ارشد حزب‌الله در ارتفاعات جولان، حملات جدید از سوریه به اسرائیل را برنامه‌ریزی کرده اما تدارکات و هماهنگی برای عملی کردن این حملات از سوی ایران هدایت می‌شود.

این رسانه‌ها همچنین خبر داده‌اند که برخی از حملات اخیر هوایی به سوریه کار اسرائیل است، تا مانع از انتقال جنگ‌افزار ایرانی از خاک سوریه برای حزب‌الله شود.

ژنرال آویو کوخاوی، فرمانده شاخه شمال ارتش اسرائیل، نیز گفته است که تهدید حزب‌الله برای اسرائیل دیگر محدود به لبنان نیست، بلکه اعضای آن در سوریه برای اقدام علیه اسرائیل فعال شده‌اند.

واکنش رسانه‌های اسرائیل به سفر ظریف به لبنان

رسانه‌های اسرائیل همچنین با اشاره به سفر هفته گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به لبنان و ملاقات او با حسن نصرالله، به نقل از دیپلمات‌های این کشور ادعا کرده بودند آزاد شدن پول‌های راکدمانده ایران بعد از توافق نهایی هسته‌ای، «حمایت ایران از تروریسم را افزایش می‌دهد».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و برخی دیگر از مقامات ایران در هفته‌های اخیر گفته‌اند که بعد از دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، نیز حمایت ایران از حزب‌الله ادامه خواهد یافت.

در همین حال، رسانه های لبنان به این امر توجه کرده اند که آقای ظریف در سفر به لبنان، بر مزار عماد مغنیه، افسر ارشد اطلاعاتی پیشین حزب‌الله، که چند سال پیش کشته شد، حضور نیافت.

حضور سال گذشته آقای ظریف بر مزار عماد مغنیه با واکنش وزارت امور خارجه آمریکا روبه‌رو شده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG