لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۰

در نخستین بازی از دور دوم جا‌م جها‌نی والیبال، تیم ‌ملی ایران به مصاف ایتالیا رفت و در سه گیم متوالی شکست خورد. این چهارمین شکست ایران در چارچوب جام جهانی ۲۰۱۵ است.

این بازی در اوزاکا برگزار شد و ایران که فقط دو پیروزی مقابل تونس و ونزوئلا کسب کرده، تاکنون چهار شکست در برابر آرژانتین، لهستان، روسیه و ایتالیا متحمل شده است.

این مسابقات، گزینشی المپیک ۲۰۱۶ محسوب می‌شود و دو تیم برتر جواز حضور در المپیک را کسب خواهند کرد. در جدول، آمریکا با ۱۸ امتیاز صدرنشین است تا پرامیدترین تیم برای راهیابی به المپیک باشد.

لهستان ۱۷ امتیاز کسب کرده؛ روسیه و ایتالیا هم ۱۵ امتیازی هستند و به نظر می‌رسد دو تیم المپیکی از همین جمع انتخاب خواهد شد. روسیه پس از نمایشی ضعیف در لیگ جهانی، کاملاً احیا شده تا نشان دهد که تا چه اندازه المپیک را جدی گرفته است.

آرژانتین و ژاپن ۱۱ امتیاز دارند و با چهار امتیاز فاصله، بالاتر از ایران ایستاده‌اند. به این ترتیب، ایران که عنوان قهرمانی آسیا را در تهران از دست داده، فعلاً بهترین تیم آسیایی در جام جهانی هم نیست.

کانادا، استرالیا، مصر، ونزوئلا و تونس در رده‌های بعدی هستند که از این جمع، ایران با سه تیم نخست هنوز بازی نکرده و می‌تواند حساب امتیازات خود را افزایش دهد.

رئیس فدراسیون والیبال به همراه مدیرکل حراست وزارت ورزش تماشاگر مسابقه ایران و ایتالیا بودند، و مشخص نیست با وجود تأکید دولت بر صرفه جویی در هزینه‌ها و حذف مسافرت‌های غیر ضروری، چرا حسنی‌خو به کشوری رفته که اصولاً تماشاگر ایرانی چندانی در محل مسابقه حضور ندارد تا نیاز به حضور عالی‌رتبه‌ترین مقام حراست در وزارت ورزش باشد!

ایران این مسابقه را با ترکیب محمد موسوی، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، فرهاد قائمی، عادل غلامی و مهدی مرندی آغاز کرد و در ست اول فقط ۱۹ امتیاز گرفت.

ایوان زایتسف و خوان توره‌نا برای ایتالیا درخشیدند و تداوم بازی‌های کم فروغ ایران، بازی برتر حریف را چشمگیر می‌کرد. مصدومیت شهرام محمودی، عملکرد ضعیف امیر غفور و دقایق اندک حضور سعید معروف، از نکات بارز این مسابقه بود.

مهدوی در غیاب معروف، با انگیزه ظاهر شد و در دفاع روی تور هم موفق بود. فرهاد قائمی هم علاوه بر نواختن سرویس‌های خوب، دریافت‌های موفقی در عقب زمین داشت. بارقه‌هایی که ایران را در ست دوم به امتیاز ۲۳ رساند.

ست سوم هم با ناکامی ایران همراه شد و شاگردان کواچ با وجود درخشش موسوی در دفاع، نتوانستند بیشتر از ۲۱ امتیاز کسب کنند. به میدان آمدن محمودی مصدوم هم تغییری در روند بازی ایجاد نکرد.

اسلوبودان کواچ سرمربی ایران پس از شکست مقابل ایتالیا گفت: نتوانستیم بازی خوبی انجام دهیم و برنامه‌های خود را دنبال نکردیم، حملات کافی نداشتیم. بهتر از بازی با آرژانتین بودیم اما مقابل ایتالیا شرایط متفاوت بود.

نظر کاپیتان سعید معروف، باز هم تا حدودی با سرمربی تیم ملی متفاوت بود. او گفت: «بازی خوبی بود و ما والیبال خوبی بازی کردیم. خیلی خوب در دفاع کار کردیم اما در ضدحمله مشکل داشتیم. در ست سوم بهتر کار کردیم. متاسفانه باختیم، با این حال خوب سرویس زدیم.»

ایتالیا ۵۲ امتیاز اسپک، چهار دفاع و چهار سرویس داشت. اما ایران ۳۰ اسپک، ۱۲ دفاع و چهار امتیاز سرویس گرفت که تفاوت محسوس دو تیم، در قسمت حمله است.

ایوان زایتسف با ۲۶ امتیاز به عنوان امتیازآورترین بازیکن میدان معرفی شد. بعد از آن خوان توره‌نا با ۲۰ امتیاز در رده دوم قرار گرفت. در تیم ایران محمد موسوی بهتر از بقیه توپ زد و ۱۳ امتیاز گرفت.

ایران صبح‌پنج شنبه در دیداری دشوار، به مصاف آمریکا تیم بدون شکست این مسابقات خواهد رفت. یک روز قبل از مصاف بزرگسالان ایران و آمریکا، تیم زیر ۲۱ سال ایران در مسابقات جهانی با نتیجه ۳-۲ به آمریکا باخت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG