لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۰۶

انتقال آرش صادقی به بهداری اوین


گزارش‌ها حاکی است که آرش صادقی زندانی اعتصاب غذا کرده که پس از یک معاینه در بیمارستان به زندان بازگردانده شده، روز یکشنبه به دلیل «بالا آوردن خون» به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

در همین حال به رغم اعلام امیر رئیسیان، وکیل‌ مدافع گلرخ ابراهیمی ایرایی همسر آقای صادقی، در مورد عدم تمدید مرخصی موکلش، و بازگشت او به زندان، خانم ایرایی در زندان به سر نمی‌برد.

آقای رئیسیان این موضوع را شامگاه شنبه ۱۸ دی، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرده بود.

ساعاتی پس از انتشار این مصاحبه برخی از وب‌سایت‌ها از جمله هرانا خبر دادند که با وجود نظر پزشکان مبنی بر نیاز آقای صادقی به بستری شدن در بیمارستان، او به زندان بازگردانده شده است.

این وب‌سایت روز یکشنبه هم اعلام کرد که آقای صادقی پس از اینکه دچار «حالت تهوع شدید شده و خون بالا آورده»، به بهداری زندان اوین منتقل شده است.

براساس این گزارش، این زندانی سیاسی «حالت تنگی نفس شدید» داشته و در بهداری زندان به او دستگاه اکسیژن وصل شده است.

آرش صادقی در اعتراض به بازداشت همسرش بیش از ۷۰ روز اعتصاب غذا کرده بود که روز ۱۴ دی، گلرخ ابراهیمی به مرخصی آمد و آقای صادقی نیز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

تعدادی از دیگر زندانیان سیاسی همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند. اعتصاب غذای علی شریعتی در حالی وارد روز شصت و نهم شده که همسر این زندانی سیاسی روز جمعه ۱۷ دی، خبر داده بود که او دچار «خونریزی روده» شده است.

علی شریعتی به دلیل شرکت در تجمعی در مقابل مجلس در اعتراض به موضوع اسیدپاشی‌ها در اصفهان به «اقدام علیه امنیت ملی» محکوم شد و پس از بازداشت در روز دهم آبان اعلام کرد که تا حذف این اتهام از پرونده‌اش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

خانواده آقای شریعتی اعلام کرده اند که تقاضای آنان مرخصی استعلاجی او «تا زمان رسیدگی مجدد و دادرسی عادلانه از طریق مجاریِ قانونیِ پیش‌بینی شده» است و اگر با این تقاضا موافقت شود، این زندانی سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد.

سعید شیرزاد، فعال مدنی، از روز ۱۷ آذر در اعتراض به «مرگ خاموش زندانیان» و با اشاره به موارد متعددی از نقض حقوق زندانیان، با دوختن لب‌هایش اعلام اعتصاب غذا کرده است.

وی پیش از این در پاسخ به درخواست‌ها برای پایان اعتصاب غذای خود اعلام کرده بود که اعتصاب غذا را تا ۳۰ روز ادامه خواهد داد و پس از آن، بسته به شنیده ‌شدن «صدای بی‌صدایان»، آن را قطع یا تبدیل به اعتصاب غذای خشک خواهد کرد.

در هفته‌های گذشته نیز گزارش‌هایی از آغاز اعتصاب غذا تعداد دیگری از زندانیان از جمله نزار زکا، محمدرضا نکونام و مهدی کوخیان منتشر شده است.

احمدرضا جلالی نیز که پزشک و دارای اقامت سوئد است، از ۱۲ روز پیش اعتصاب غذا کرده است.

ویدا مهران‌نیا، همسر آقای جلالی، در مصاحبه با رادیوفردا خبر داده که همسرش روز پنجم اردیبهشت به اتهام «همکاری با دشمن» در تهران بازداشت شده است.

غلامحسن محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه، روز ۱۵ دی در واکنش به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی گفته بود که «اگر قصد دارند با فشار داخل و خارج، قوه قضاییه، کاری را تمکین کند به شدت در اشتباهند و قوه قضاییه تسلیم نمی‌شود».

در سال‌های گذشته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در ایران دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تعدادی از آنان از جمله هدی صابر و اکبر محمدی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زمان اعتصاب غذا جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG