لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۵۱

رئیس ستاد انتخابات کشور خبر داد که تا پایان روز یکشنبه ۲۹ آذر، هزار و ۶۰۹ نفر برای انتخابات مجلس و ۲۳۵ نفر برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدحسین مقیمی گفت که چهار نفر از کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان و ۸۳ نفر از کاندیداهای انتخابات مجلس زن هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از حوزه انتخابیه تهران الیاس حضرتی و جواد اطاعت از چهره‌های اصلاح‌طلب و هادی غفاری، نماینده سابق مجلس کاندیدا شده‌اند.

تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس از جمله علاءالدین بروجردی، علیرضا منادی، ارسلان فتحی‌پور، جواد هروی، حمیدرضا پشنگ و غلامرضا تاج‌گردون نیز برای انتخابات مجلس دهم کاندیدا شده‌اند.

محمد غرضی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نیز برای دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی کاندیدا شده است.

روز یکشنبه همچنین محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، محمد محمدی ری‌شهری وزیر اسبق اطلاعات، ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور و مرتضی مقتدایی قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه، برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کردند.

در روزهای گذشته نیز حسن خمینی، محمد موسوی بجنوردی، محمود علوی وزیر اطلاعات، محمود هاشمی شاهرودی رئیس سابق قوه قضائیه، محمد مؤمن عضو شورای نگهبان، ابراهیم امینی عضو سابق مجلس خبرگان رهبری، و کاظم نورمفیدی امام جمعه گرگان، برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرده بودند.

همزمان با دومین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس، شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از دستگاه‌های مسئول برگزاری انتخابات خواست که «تنها بر اساس مستندات قانونی به بررسی و تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات بپردازند».

پیش از آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، موضوع تأیید صلاحیت کاندید‌ها در رسانه‌ها و نشست‌های سیاسی مطرح شده است.

اعتراض به سخنان مؤمن در مورد صلاحیت نامزدهای خبرگان

اما گفته‌های محمد مؤمن از فقهای شورای نگهبان، در این زمینه که داشتن اجازه اجتهاد از مراجع تقلید «شرط کافی صلاحیت» برای کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری نیست، اعتراض علی مطهری را در پی داشت.

آقای مؤمن روز سه‌شنبه ۲۴ آذر، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر تأکید کرده بود: «اعتبار داشتن اجازه اجتهاد موجب می‌شد که عده‌ای برای گرفتن اجازه اجتهاد به مراجع عظام تقلید اصرار کرده و باعث آزار و اذیت ایشان شوند و حتی بعضی از مراجع فرمودند که به اجازه اجتهاد ما ترتیب اثر ندهید».

با این حال علی مطهری، نماینده تهران، در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه صدا گفته‌های آقای مؤمن را « تضعیف» کردن مراجع تقلید خواند و گفت که بهتر است، تأیید صلاحیت کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری به جای شورای نگهبان توسط نمایندگان مراجع تقلید انجام شود.

وی اضافه کرد: «اینکه آقای مؤمن گفتند برخی مراجع گفته‌اند اجازه اجتهادهای ما را نادیده بگیرید،... حاکی از این است که خدای ناکرده این اجازه‌ها تحت تأثیر رودربایستی‌ها و مانند آن صادر می‌شود، در حالی که این طور نیست».

انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند ماه برگزار می‌شود، و ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس که از روز شنبه آغاز شده، تا چهارم دی‌ماه ادامه خواهد داشت.

نام‌نویسی از داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز از صبح روز پنج شنبه ۲۶ آذر، آغاز شده و تا دوم دی ماه ادامه دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG