لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۱۵

تشییع جنازه سمیر قنطار با حضور مقام‌های ارشد حزب‌الله در بیروت


هزاران نفر در بیروت روز دوشنبه در مراسم تشییع و خاکسپاری سمیر قنطار، شبه‌نظامی مشهور نزدیک به گروه حزب‌الله لبنان، شرکت کردند. حزب‌الله می‌گوید سمیر قنطار در حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیل در نزدیکی دمشق کشته شده و اسرائیل بدون تأیید چنین حمله‌ای از کشته شدن او استقبال کرده است.

در مراسم تشییع و خاکسپاری آقای قنطار، مسئولان ارشد حزب‌الله لبنان نیز حضور داشتند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس هواداران حزب‌الله روز دوشنبه با پیکر آقای قنطار که در پرچم زرد جزب‌الله پیچیده شده بود، وداع کردند، و حزب‌الله وعده داده است که انتقام کشته شدن او را خواهد گرفت.

روز یکشنبه حزب‌الله لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که سمیر قنطار شنبه شب (۲۸ آذرماه) به همراه هشت تن دیگر بر اثر اصابت راکت به ساختمان محل زندگی‌اش در جَرَمانا واقع در جنوب دمشق کشته شده‌است. حزب‌الله اسرائیل را مسئول این حمله هوایی اعلام کرد.

در این زمینه آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل گفته بود نقش اسرائیل در این حمله را تأیید نمی‌کند، اما از شنیدن آن «خوشحال» است.

با این حال خبرگزاری فرانسه یادآوری کرده که در فاصله کوتاهی از آزادی آقای قنطار در سال ۲۰۰۸، یک مقام بلندپایه امنیتی اسرائیل اعلام کرده بود، که [برای اسرائیل] او «یک هدف» خواهد بود.

سمیر قنطار قدیمی‌ترین زندانی عرب در اسرائیل بود که در سال ۱۹۷۹ در حالی که تنها ۱۶ سال داشت همراه با سه عضو دیگر گروه «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» در شهرک «نهاریا» در شمال فلسطین دست به عملیات زد.

وی در این عملیات یک پلیس و یک مرد ۲۸ ساله اسرائیلی به نام دنی حاران را کشت و جمجمه دختر چهار ساله وی را نیز با قنداق تفنگ خرد کرد. با این حال پلیس اسرائیل موفق شد وی را دستگیر کند و او به جرم قتل سه شهروند اسرائیلی به چهار بار حبس ابد و ۴۷ سال زندان محکوم شد.

او که در سال ۲۰۰۸، در جریان مبادله زندانیان میان اسرائیل و حزب‌الله آزاد شد، پس از آزادی مانند یک قهرمان در لبنان مورد استقبال قرار گرفت، و در ماه‌های اخیر به نفع نیروهای حامی بشار اسد، در کنار نظامیان ایران در سوریه مشغول جنگ بود.

ایران از زبان سخنگوی وزارت خارجه، کشته شدن سمیر قنطار را «جدیدترین نمونه تروریسم دولتی اسرائیل» خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

روز دوشنبه همچنین ۲۱۲ نماینده مجلس ایران در بیانیه‌ای آقای قنطار را «مبارزی آزادی‌خواه» و «سیدالاسرای لبنان» خواندند و با «تبریک و تسلیت» کشته شدن او به سیدحسن نصرالله، خواستار «گرفتن انتقام او از رژیم صهیونیستی» شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG