لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۴

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، خواهان «اتحاد جهانی در برابر ایران»، در پی آزمایش موشک بالیستیک اخیر شده، گفته است که تشکیل چنین جبهه‌ای در برابر «خوی تجاوزگری» حکومت ایران یک ضرورت است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست‌وزیر این کشور روز یکشنبه، پیشاپیش سفر رسمی دو روزه‌اش به بریتانیا، برای تشکیل ائتلاف جهانی را برای مقابله با ایران درخواست داد.

آقای نتانیاهو گفت، «در عرصه سیاسی، تأکیدی که می‌خواهم بگذارم، ایستادگی مشترک در برابر تعرضات ایران است که در روزهای گذشته دوباره سر بر آورده است».

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، «این مقابله باید دایمی باشد ولی نظر به تحرکات ایران علیه نظم جهانی، این امر ضرورت بیشتری یافته است».

آقای نتانیاهو تصریح کرد که «همکاری با کشورهای دیگر در مبارزه با ایران» موضوع مذاکرات او در دیدارهای روزهای آینده او با رهبران جهانی است.

نخست‌وزیر اسرائیل به دعوت همتای بریتانیایی اش، خانم ترزا می شامگاه یکشنبه هفدهم بهمن و دوشنبه هجدهم بهمن در لندن خواهد بود.

آقای نتانیاهو که پست وزارت خارجه دولت اسرائیل را نیز در دست دارد، با بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم دیدار می‌کند.

دیدار آقای نتانیاهو با خانم می، نخستین ملاقات آنها از زمان نخست‌وزیری این رهبر حزب محافظه‌کار در بریتانیا در نیمه تابستان سال گذشته است.

ترزا می نخستین رهبر جهانی نیز بود که در پنجمین روز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در کاخ سفید با او ملاقات کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل خود ۱۵ فوریه/ ۲۷ بهمن، مهمان دونالد ترامپ در واشینگتن است، و پیشاپیش گفته است که «پنج اندیشه را در مورد ایران که به ذهنش رسیده است، با رئیس‌جمهور آمریکا در میان خواهد گذاشت».

آقای نتانیاهو دو هفته پیش نیز در پیامی ویدیویی مستقیماً با ایرانیان سخن گفت، تا به مردم ایران «اطمینان» دهد که «اسرائیل همواره حساب مردم ایران را از حکومت ایران جدا دانسته است».

نخست‌وزیر اسرائیل از سخنان روز چهارشنبه گذشته ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در دادن اخطار به ایران که «به خاطر آزمایش موشک بالیستیک و ادامه حمایت از تروریسم»، «در مدار رصد قرار گرفته است»، استقبال کرد.

او گفت، با «تحسین» سخنان ژنرال فلین را شنید، زیرا «همان موضوع‌هایی را مطرح کرد که من در گفت‌وگوی تلفنی اخیر با پرزیدنت ترامپ عنوان کردم».

آقای نتانیاهو ساعاتی یکشنبه دهم بهمن نیز پس از انتشار گزارش شلیک موشکی بالیستیک میان برد ایران، گفت، جامعه جهانی نمی‌تواند در برابر این تحرکات دست روی دست بگذارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در روزهای اخیر تأکید کرده «ایران دارد با آتش بازی می‌کند»؛ ژنرال فلین مشاور امنیت ملی آمریکا دومین هشدار را به ایران در دو روز داده و ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز شنبه شانزدهم بهمن در ژاپن گفت، «ایران بزرگ ترین حامی تروریسم در جهان است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست‌وزیر اسرائیل در هفته‌های آینده در کنار ملاقات با خانم می و دونالد ترامپ، سفرهای دیگری نیز به شماری از کشورهای جهانی، از جمله استرالیا، خواهد داشت، تا از جمله در مورد ایران با آنها گفت‌وگو کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG