لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۴۳

تکرار حملات به مقابر یهودیان در آرامگاهی در فیلادلفیا


یک گزارشگر تلویزیونی در حال تهیه گزارش از تخریب مقابر یهودیان در آرامگاه فیلادلفیا

رسانه‌های اسرائیل و آمریکا از حملات دیگری به مقابر یهودیان در آمریکا خبر داده‌اند.

حملات جدید ظاهراً بامداد یکشنبه، هشتم اسفند، در آرامگاه یهودیان در فیلادلفیا مرکز ایالت پنسیلوانیا صورت گرفته، و قدمت برخی از قبرها در آرامگاه «بیت کارمل» در فیلادلفیا بیش از یکصد سال بوده است.

روی دیوار قبرستان نیز شعارهایی مانند اینکه آمریکا تنها به سفیدان تعلق دارد، با نماد صلیب شکسته نازی‌ها نقش بسته است.

حمله به مقابر یهودیان در پنسیلوانیا ادامه حمله به حدود ۲۰۰ قبر در آرامگاه سنت لوئیس در ایالت میسوری در هفته گذشته است.

به گزارش جروزالم پست، هفتاد مورد تهدید به بمب‌گذاری در اماکن یهودیان در روزهای اخیر ثبت شده است.

تهدیدها علیه مؤسسات و مراکز یهودیان در ویسکانسین، مینه سوتا، نیومکزیکو و آلاباما بوده است.

پل گلدنبرگ از نهاد تأمین امنیت وابسته به فدراسیون یهودیان شمال آمریکا گفته بود، به نظر می‌رسد که فرد تهدیدکننده در این چهار منطقه، یک نفر بوده است.

ماه گذشته نیز ۵۷ مورد تهدید به بمب‌گذاری علیه مراکز یهودیان آمریکا ثبت شده بود. گرچه هیچیک از تهدیدها به بمب‌گذاری عملی نشده و حادثه‌ای از این نوع رخ نداده است.

به گزارش هاآرتص، امانوئل ناخشون، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل تأکید کرده «بی‌حرمتی به آرامگاه یهودیان فیلادلفیا دردآور، تکان‌دهنده و نگران‌کننده است».

آقای ناخشون این را نیز گفت که اسرائیل و یهودیان «ایمان دارند که نهادهای آمریکایی عوامل حملات صورت گرفته را یافته و به پای میز محاکمه می آورند».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، حملات به اماکن یهودیان و تهدیدهایی را که علیه مؤسسه‌های آنها صورت گرفته است، محکوم کرد. او هفته گذشته در این مورد تأکید کرد که با یهودستیزی مبارزه خواهد کرد.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، نیز بعد از شکسته شدن سنگ قبرهای یهودیان در سنت لوئیس، در سفری به ایالت میسوری، به محل رفته و شخصاً در پاکسازی این آرامگاه شرکت کرد.

آقای پنس در دیدار با یهودیان سنت لوئیس گفت که دولت ترامپ این «اقدامات هولناک» را تحمل نخواهد کرد.

آقای پنس این را نیز گفت که سربازان آمریکایی به نفرت از یهودیان در اروپا (در پایان جنگ جهانی دوم) خاتمه دادند و هنوز باید اقدامات زیادی برای ریشه‌کن کردن نفرت و تعصب، و مقابله با اقدامات شیطانی در آمریکا انجام شود.

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته گفت، «نفرت پراکنی و خشونت، از هر نوع، در کشوری که آزادی انسان ارزش اول است، نباید جایی داشته باشد».

جامعه مسلمانان سنت لوئیس نیز در روزهای گذشته حدود ۱۵۰ هزار دلار برای مرمت آرامگاه یهودیان این شهر هدیه کرده بود.

شخصیت‌های فعال مسلمان سنت لوئیس که مبتکر گردآوری کمک مالی برای تعمیر مقابر یهودیان بودند، گفته‌اند که پیامبر مسلمانان به یهودیان احترام داشته و مدافع آنها بوده و در آمریکا نیز پیروان همه ادیان با مسالمت در کنار هم زندگی کرده‌اند و با کمک مالی این پیام را می‌رسانند که مسلمانان مسالمت‌جو از اقدامات افراطی بیزار هستند.

در این میان، اورن سگال مدیرکل لیگ ضد افترا در آمریکا که موارد یهودستیزی را دنبال می‌کند، به جروزالم پست گفته است که از زمان رقابت‌های انتخاباتی اخیر در آمریکا، حملات ناشی از ستیز با یهودیت و یهودیان در این کشور «به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است».

بر اساس اعلام این نها، در سال ۲۰۱۶ حملات رسانه‌ای و فضای مجازی به یهودیان به شدت افزایش یافته و در این سال ۱۹ هزار و ۲۵۳ توئیت با مضمون‌های ضد یهودی منتشر شد.

در حالی که به نوشته جروزالم پست، یهودیان سراسر آمریکا، از حملات به آرامگاه‌های سنت لوئیس و فیلادلفیا «به شدت نگران شده‌اند»، اورن سگال به جروزالم پست گفته است که اعتماد یهودیان آمریکایی به برخورد قانونی با عوامل یهودستیزی نیز افزایش یافته است.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG