لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۷

همسران سفرای ۱۲ کشور در ایران پس از بازدید از دریاچه ارومیه به کمپین «من دریاچه ارومیه هستم» پیوستند.

خبرگزاری مهر روز جمعه ۳۰ مهر، به نقل از روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه همسران سفرای مالزی، نیوزلند، مجارستان، چین، الجزایر، تونس، هند، اندونزی، کوبا، فیلیپین، چک و سیرالئون در ایران را از اعضای جدید این کمپین معرفی کرده است.

این ۱۲ نفر هفته گذشته پس از بازدید از پروژه مقابله با ریزگرد‌ها در منطقه «جبل» و پل میانگذر ارومیه به کمپین احیا و حفاظت از دریایجه ارومیه پیوسته‌اند.

این برنامه با همکاری مشترک ستاد احیای دریاچه ارومیه، سازمان محیط زیست و وزارت امورخارجه برگزار شده و همسران ۱۲ سفیر خارجی در ایران در جریان آخرین وضعیت دریاچه ارومیه قرار گرفتند.

در این مراسم حسین شاهباز، مدیر امور بین‌الملل دفتر مرکزی ستاد احیای دریاچه ارومیه از بازدید کنندگان خواسته با انتقال اطلاعات این دریاچه به مسئولان کشور‌های خود «در روند جلوگیری از خشک شدن این دریاچه و فجایع بسیار بالای زیست محیطی و انسانی٬ دولت ایران را یاری کنند».

روند خشک شدن دریاچه ارومیه که از سال‌ها پیش آغاز و شدت یافته است در حال حاضر زندگی میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار داده است.

بر اساس نظرسنجی‌ها مهم‌ترین خواسته مردم این استان نجات دریاچه ارومیه است و دولت یازدهم نیز در مهر ماه امسال ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های کارگروه نجات دریاچه ارومیه در سال جاری اختصاص داده است.

در پی گسترش خشکسالی در مناطق مختلف کشور و از بین رفتن تالاب‌های قابل توجه در ایران٬ گزارش‌هایی از ورود برخی از کارشناسان کشور‌های فرانسه٬ آلمان و ژاپن برای کنترل این بحران به پرونده کمبود آب و خشکسالی‌ها در ایران منتشر شده است.

در همین زمینه هفتم شهریور ماه امسال سگولن رویال، وزیر محیط ‌زیست فرانسه در ایران از انجام پروژه‌های مشترک دو کشور در زمینه‌های کمبود و آلودگی آب و انرژی خبر داده بود

علیاکبر مهاجری٬ معاون وزیر نیرو روز دوشنبه، ۱۹ مهر هم اعلام کرده که ایران و آلمان درباره تامین منابع مالی و اجرای پروژه «مدیریت یکپارچه منابع آب کشور» در امتداد رودخانه زاینده‌رود به توافق رسیده‌اند.

پیش از این گزارش‌هایی درباره مشارکت دانشگاه‌های آلمان در پروژه احیای دریاچه ارومیه منتشر شده بود.

مقام‌های ایرانی همچنین از همکاری دیگر کشورهای اروپایی در پروژه‌های زیست‌محیطی ایران خبر داده‌اند.

دولت ژاپن نیز تاکنون دو میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه به برنامه توسعه ملل متحد کمک کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG