لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۳۹

ایران و فرانسه «پروژه‌های زیست‌محیطی مشترک» انجام می‌دهند


نمایی از البرز
نمایی از البرز

سگولن رویال، وزیر محیط زیست فرانسه که به ایران سفر کرده، در پی دیداری با معصومه ابتکار، هم‌تای ایرانی خود، خبر از اجرای پروژه‌های زیست‌محیطی مشترک با ایران داده است. هدف از این پروژه‌ها به طور عمده، مقابله‌ با چالش‌های ناشی از انرژی، کمبود آب و آلودگی‌ها عنوان شده‌است.

|تازه‌ترین خبرها در کانال تلگـــــــرام رادیو فردا|

خانم رویال هفتم شهریور ماه، ابراز امیدواری کرده که همکاری‌های دوجانبه تقویت شده و تاکید کرده فرصت خوبی برای همکاری‌ها در زمینه‌های انرژی، هوا و آب وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز، گفته است در مورد اجرای توافق پاریس، در زمینه مسائلی که برای ایران اهمیت دارد مانند بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت منابع آب و مسائل گرد و غبار صحبت شده است.

توافق تاریخی پاریس برای حفاظت از زیست‌گاه بشر، که پس از سال‌ها مذاکرات رهبران کشورهای جهان در پاییز سال گذشته به دست آمد، به مبارزه با تغییرات اقلیمی می‌پردازد و قرار است میزان افزایش دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ را زیر دو درجه سانتی‌گراد نگه دارد.

وزیر محیط زیست تهران، با هیئتی از شرکت‌های تجاری و بازرگانی در زمینه محیط زیست و نیز انرژی‌های بازگشت‌پذیر به تهران سفر کرده‌است.

سگولن رویال، دوشنبه از دریاچه ارومیه بازدید می‌کند. قرار است وزیر محیط زیست فرانسه در بهمن‌ماه پیش‌رو نیز برای نهایی‌کردن پروژه‌هایی که در مورد آن‌ها گفت‌وگو شده، به ایران سفر کند.

پیش از سفر خانم رویال، مجید شفیع‌پور، رئیس مرکز امور بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان حفاظت محیط زیست، گفته بود یادداشت‌ها و تفاهم‌های دوجانبه میان ایران و فرانسه، در زمستان سال گذشته، در جریان سفر معصومه ابتکار همراه رئیس‌جمهوری ایران، به پاریس، به‌دست آمده بود.

علاوه بر فرانسه، ایران به همکاری‌های زیست‌محیطی با دیگر کشورها نیز اقدام کرده‌است که از جمله آن‌ها کشور ژاپن است.

نماینده آژانس بین‌المللی همکاری ژاپن، «جایکا» که سازمان دولتی مستقلی در آن کشور است، در هفته اول شهریور ماه از اجرای طرح‌های حفاظت از جنگل‌های زاگرس، به ویژه در منطقه چهارمحال و بختیاری خبر داده بود.

ایران به طور فزاینده‌ای با مشکلات ناشی از خشکسالی، ریزگردها، آلودگی‌های سربی، خشک‌شدن دریاچه‌ها و منابع آبی و نیز آتش‌سوزی‌های پی‌درپی جنگل‌های کشور روبه‌رو است.

XS
SM
MD
LG