لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۴۰

آتش‌سوزی در سال ۹۵ به «پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی» آسیب زده است


محیط‌بانان در تلاش برای مهار آتش در منطقه حفاظت‌شده ماله گاله در استان فارس
محیط‌بانان در تلاش برای مهار آتش در منطقه حفاظت‌شده ماله گاله در استان فارس

فرمانده یگان حفاظت از مراتع و جنگل‌ها از وقوع آتش‌سوزی در پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از «اراضی ملی» ایران در سال ۹۵ از جمله آتش‌سوزی در ۸۰۰ هکتار از اراضی جنگلی و دو هزار و ۹۰۰ هکتار از مراتع خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قاسم سبزعلی روز یکشنبه سوم مرداد، گفت که از ابتدای سال تاکنون ۷۴۰ مورد آتش‌سوزی در پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از «اراضی ملی» رخ داده است.

به گفته آقای سبزعلی، در این مدت از جمله ۱۳۶ مورد آتش‌سوزی در سطح ۸۰۰ هکتار از اراضی جنگلی و ۴۵۶ مورد حریق در دو هزار و ۹۰۰ هکتار از مراتع کشور گزارش شده است.

او در عین حال گفت که تعداد آتش‌سوزی‌ها نسبت به سال قبل ۱۰ درصد و سطح آتش‌سوزی‌ها نیز ۱۷ درصد کاهش یافته است.

آقای سبزعلی پیش از این گفته بود که سال گذشته ۱۸ هزار هکتار اراضی ایران در معرض حریق قرار گرفته‌اند که کمتر از ۳۰ درصد آن در جنگل‌ها و مراتع بوده است.

با این حال خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، آمار متفاوتی را ارائه کرده و گفته بود که سال گذشته بیش از ۴۴ هزار هکتار از جنگل‌های ایران آتش گرفته که این میزان در ۱۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

در ماه‌های گذشته نیز تعداد زیادی از جنگل‌های ایران آتش گرفته‌اند. از جمله آتش‌سوزی در ارتفاعات «پاسارگاد» در استان فارس در روزهای پایانی خرداد ماه منجر به از بین رفتن حداقل سه هزار هکتار از پوشش گیاهی منطقه از جمله تعدادی از درختان با قدمت «۲۰۰ تا ۵۰۰ سال» شده بود.

در روزهای پایانی تیرماه نیز در آتش‌سوزی ۶۲ هکتار از پارک ملی کرخه در استان خوزستان، سه هزار درخت، یک هزار و ۵۰۰ نهال از نوع «گز و پده» و هزار بوته سوخته بود.

نبود هواپیما و هلی‌کوپتر آب‌پاش از جمله دلایل کندی در خاموش کردن آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران اعلام شده است.

در همین حال مقام‌های سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌های ایران اعلام کرده‌اند که دلیل ۹۵ درصد از آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع عامل انسانی است.

XS
SM
MD
LG