لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۷

رویترز: فرد کشته‌شده در حمله پهپادی ویزای ایران داشته است


خبرگزاری رویترز در گزارشی از اسلام‌آباد خبر داد که مردی که روز شنبه در حمله پهپادی آمریکا در پاکستان کشته شده، و گفته می‌شود ملا اختر منصور، رهبر طالبان افغانستان است، در گذرنامه پاکستانی خود روادید معتبر ایرانی داشته و احتمالاً از ایران وارد پاکستان شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از وزارت خارجه پاکستان نوشته است که گذرنامه‌ای پیدا شده در محل حمله پهپادی که رهبر طالبان افغانستان را هدف گرفته بود، برای «یک پاکستانی به نام ولی محمد» صادر شده است.

رویترز می‌نویسد گمان می‌رود دارنده گذرنامه ادعایی روز شنبه ۲۱ می، اول خرداد، از ایران به پاکستان بازگشته باشد، درست همان روزی که پهپاد آمریکایی در پی شکار ملااختر منصور بود.

بر اساس این گزارش یکی از کسانی که در این حمله کشته شد، به عنوان یک راننده تاکسی محلی شناسایی شده، اما جسد دیگر که به شدت سوخته شناسایی نشده است.

رویترز می‌نویسد تصویر استفاده شده در گذرنامه «ولی محمد» که در محل حمله پیدا شده، به رویت این خبرگزاری رسیده و به عکس‌های قدیمی موجود از ملااختر منصور شباهت دارد، گرچه وزارت خارجه پاکستان در مورد احتمال سفر ملااختر منصور با استفاده از نامی دیگر سکوت کرده است.

بیانیه وزارت خارجه پاکستان در عین حال بر این نکته تأکید کرده که «گذرنامه یافت شده، روادید معتبر ایرانی داشته است».

در این بیانیه همچنین تصریح شده که پیش از انجام این حمله پهپادی واشینگتن به نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، اطلاعی در این مورد نداده است.

این وزارتخانه همچنین این حمله پهپادی را نقض حریم پاکستان توصیف کرده است.

وزارت دفاع آمریکا روز شنبه اول خرداد ماه اعلام کرد که ملا اختر محمد منصور، هدف حمله هوایی پهپاد ارتش این کشور قرار گرفته‌، و مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری‌ها گفتند که او «احتمالاً» در این حمله کشته شده‌است.

پنتاگون در این زمینه اعلام کرد که دستور این حمله توسط باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، صادر شده است.

پس از آن روز یکشنبه سرویس اطلاعاتی دولت افغانستان مرگ ملا اختر منصور، رهبر طالبان افغانستان، را بر اثر حمله هوایی یک پهپاد آمریکایی تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اداره امنیت ملی افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «منصور از مدت‌ها پیش به دقت زیر نظر گرفته شده‌بود ... تا این‌که به همراه دیگر افراد مسلح، سوار بر خودرو، در منطقه بلوچستان [پاکستان] هدف قرار گرفت».

ملا اختر منصور کمتر از یک سال پیش، در ژوئیه سال ۲۰۱۵، به رهبری طالبان برگزیده شد، و اعلام رهبری او پس از آن صورت گرفت که طالبان بالاخره پس از دو سال اعلام کرد ملا عمر، بنیانگذار و رهبر مشهورش، مرده بود.

XS
SM
MD
LG