لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۸

بازداشت اتباع پاکستانی «فاقد مجوز اقامت» در اصفهان


شهرداری اصفهان با همکاری پلیس و شهرداری این شهر گروهی از اتباع پاکستانی ساکن شرق اصفهان را بازداشت کرد.

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضائیه روز یک‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه تصاویری از عملیات بازداشت این پاکستانی‌ها به همراه خانواده‌هایشان را منتشر کرده است.

در این تصاویر تعداد قابل توجهی کودک و افراد معلول به همراه زنانی دیده می‌شوند که در شرایط بغرنجی در حاشیه شهر اصفهان زندگی می‌کرده‌اند.

خبرگزاری «میزان» گزارشی از سرنوشت این پاکستانی‌ها پس از بازداشت مخابره نکرده است.

خبرگزاری فارس نیز تصاویر مشابهی از این عملیات بازداشت منتشر کرده و نوشته «مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری» شهرداری اصفهان در این عملیات نقش داشته است.

این خبرگزاری تعداد پاکستانی‌ها بازداشت شده را ۵۰ نفر و آنها را «فاقد مجوز اقامت» در ایران معرفی کرده است.

آن‌طور که فارس نوشته این پاکستانی‌ها «باعث ناهنجاری‌های اجتماعی فرهنگی و شهری شده بودند» و به همین علت صبح روز ۲۵ بهمن با همکاری پلیس و قوه قضائیه جمع آوری شدند.

اصفهان یکی از استان‌های مهاجر‌پذیر ایران است و پلیس آگاهی این استان «حاشیه‌نشینی» و» مهاجر‌پذیری» را دو «معضل» بزرگ اصفهان اعلام کرده است.

علاوه بر پاکستانی‌ها٬ افغان‌ها و عراقی‌های زیادی در اصفهان ساکن هستند که گروهی از آن‌ها مجوز اقامت ندارند.

اصفهان پس از تهران و خراسان رضوی سومین استان دارای جمعیت بالای مهاجران افغان است.

اقامت بسیاری از مهاجران فاقد مجوز در برخی استان‌های ایران ممنوع است و بسیاری از آنها پس از بازداشت به ارودگاه‌ها منتقل و پس از مدتی به کشور خود بازگردانده می‌‌شوند.

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر به برخی خانواده‌های افغان و پاکستانی پیشنهاد کرده در صورتی اعزام یکی از اعضای خانواده‌های آن‌ها به سوریه و عراق٬ می‌توانند در این کشور باقی بمانند.

در چهار سال گذشته گزارش‌های متعددی از کشته شدن افغان‌ها و پاکستانی‌های مقیم ایران در سوریه و عراق منتشر شده که پیکر آن‌ها در ایران دفن شده است.

در حال حاضر افغان‌ها و پاکستانی‌ها مقیم ایران در قالب گردان‌های «فاطمیون» و «زینبیون» سازماندهی شده و برای جنگ به سوریه و عراق اعزام می‌شوند.

XS
SM
MD
LG