لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۱

رئیس سازمان زندان‌ها: زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت زندانی دارد


رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی ایران٬ آمار کل زندانیان کشور را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته در حال حاضر زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد.

اصغر جهانگیر روز شنبه ۱۵ خرداد، در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما این مطلب را بیان کرده و ظرفیت زندان‌های ایران را ۸۵ هزار نفر ارزیابی کرده است.

وی افزوده است که در حال حاضر بیش از ۲۲۰ هزار نفر در زندان‌های ایران «محبوس» هستند که این وضعیت «قابل قبولی» نیست.

این مقام مسئول به برخی اقدامات قوه قضائیه به منظور کاهش جمعیت کیفری اشاره کرده و گفته در ازای این کاهش «ماندگاری زندانیان افزایش یافته» است.

به گفته جهانگیر٬ ایران در سال ۱۳۹۳ بیش از ۶۰۰ هزار زندانی داشت که در سال ۱۳۹۴ این رقم با ۱۵۰ هزار کاهش به عددی معادل ۴۵۰ هزار زندانی رسیده است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور اظهار امیدواری کرده که «با اصلاح قوانین و استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس» آمار زندانیان در ایران کاهش یابد.

مقام‌های جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش برنامه‌های مختلفی به منظور کاهش جمعیت زندانیان در ایران را در دستور کار خود قرار داده‌اند که این برنامه‌ها چندان موفقیت‌‌آمیز نبوده است.

محمدباقر ذوالقدر، معاون راهبردی قوه قضائیه نیز سال ۱۳۹۳ اعلام کرده بود ایران با داشتن بیش از ۲۰۰ هزار زندانی جزو ۱۰ کشور اول جهان از نظر آمار زندانیان است.

اردیبهشت ماه امسال نیز حمیدرضا طباطبایی نائینی٬ نماینده مجلس در دور نهم آمار زندانیان در ایران را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

این در حالی است که رئیس سازمان زندان‌ها، تعداد کل زندانیان را ۴۵۰ هزار نفر اعلام کرده که به گفته وی تنها ۲۲۰ هزار نفر از آنها در حبس هستند.

XS
SM
MD
LG