لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۵

دونالد ترامپ در سیاست‌های آمریکا در مورد کوبا بازنگری کرد


آقای ترامپ در میامی تأکید کرد که دولت آمریکا «دیگر در اقدامات ظالمانه کمونیستی ساکت نخواهد ماند»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با بازنگری در سیاست‌های ایالات متحده در مورد کوبا، ضمن لغو توافق دولت پیشین آمریکا با کوبا، به محدودیت‌های سخت‌تری در مورد سفر اتباع آمریکایی به این کشور و نیز تجارت با ارتش کوبا فرمان داد.

به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور آمریکا که در میامی فلوریدا سخن می‌گفت، در تشریح سیاست جدید دولت آمریکا در مورد کوبا فرمان اجرایی جدیدی را امضا کرد که در آن از بخش‌هایی از اقدام تاریخی دولت باراک اوباما در بازسازی روابط با کوبا عقب‌نشینی شده، گرچه همچنان برخی از اقدام‌ها از جمله بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور بر جا خواهند بود.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

در عین حال در سخنانی میامی، آقای ترامپ تأکید کرد که دولت آمریکا «دیگر در اقدامات ظالمانه کمونیستی ساکت نخواهد ماند».

او تصریح کرد که «از همین لحظه من توافق کاملاً یک سویه دولت پیشن با کوبا را لغو می‌کنم».

رویکرد جدید آقای ترامپ، که در قالب فرمان اجرایی در این زمینه ارائه شده، در مورد سفر گردشگران آمریکایی به کوبا سخت‌گیرانه‌تر خواهد بود و از سرمایه‌گذاری در این کشور که به توصیف دولت ترامپ در انحصار حکومتی نظامی و سرکوب‌گر است پیشگیری خواهد کرد.

سیاست جدید آمریکا، بیشتر مبادلات تجاری با گروه سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی وابسته به ارتش کوبا را که در بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور مشارکت دارد، ممنوع می‌کند اما به گفته مقام‌های رسمی آمریکا، استثناهایی را در سفرهای هوایی و دریایی به کوبا در نظر گرفته است.

در این مورد این محدودیت‌ها آقای ترامپ گفت که ما نمی‌خواهیم دلارهای آمریکا یک حکومت انحصاری را سر پا نگه دارد که به بهره‌کشی و آزار شهروندانش می‌پردازد.

او تأکید کرد که چنین محدودیت‌هایی تا آن زمان که کوبا زندانیان سیاسی را آزاد نکند و شاهد برگزاری انتخاباتی آزاد نباشد، ادامه خواهد داشت.

در عین حال به گزارش سی ان ان، دونالد ترامپ در سخنان خود، دولت رائول کاسترو را ترغیب کرد که با توافقی تازه به سر میز مذاکره بیاید که بهترین منافع را برای مردم کوبا و مردم آمریکا تأمین کند.

او در عین حال به دولت کاسترو هشدار داد که دوره پناه دادن به مجرمان و افراد تحت تعقیب به پایان رسیده و آنها گزینه دیگری نخواهند داشت.

سی‌ان‌ان در گزارش خود یادآور شده که در آستانه اعلام سیاست‌های جدید آمریکا مقام‌های کوبایی، از جمله رائول کاسترو رئیس‌جمهور، از اشتیاق خود برای مذاکره با دولت ترامپ خبر داده بودند.

در این زمینه یک مقام کوبایی به سی‌ان‌ان گفته بود که ما می‌دانیم که آنها نگاه متفاوتی به دنیا دارند، و این موضوع را درک می‌کنیم.

در زمان اعلام سیاست‌های جدید آمریکا در مورد کوبا، سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو، که در ماه‌های اخیر دولت آمریکا را به اتخاذ سیاست‌های سخت‌تر این زمینه ترغیب می‌کرد، دونالد ترامپ را همراهی می‌کرد.

به گفته آقای روبیو، «یک سال و نیم پیش، یک رئیس‌جمهور آمریکا در هاوانا دست‌های خود را به سوی حکومت کوبا دراز کرد، اما امروز رئیس‌جمهور جدید در میامی، دست‌های خود را به سوی مردم کوبا گشوده است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG