لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۷

پوشش لحظه به لحظه مراسم تحلیف چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا

دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، با ادای سوگند، رسماً قدرت را در این کشور به دست گرفت. دقایقی پیش از آقای ترامپ، مایک پنس معاون او ادای سوگند کرد. پوشش همزمان مراسم تحلیف آقای ترامپ را در رادیو فردا دنبال کنید.


خلاصه

  • دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکاست و مراسم تحلیف او بر پایه سنتی دیرپا در آمریکا، پیش از ظهر روز جمعه ۲۰ ژانویه به وقت محلی برگزار شد.
  • بر اساس برنامه از پیش تعیین شده، مایک پنس معاون دونالد ترامپ، دقایقی پیش از او ادای سوگند کرد.
  • آقای ترامپ ۷۰ ساله است و مسن‌ترین فردی است که به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده است.
  • آقای ترامپ که نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بود، با پیروزی بر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، نام خود را به عنوان رئیس‌جمهور چهل و پنجم ثبت کرد.
  • از میان رؤسای جمهور پیشین آمریکا که در قید حیات هستند، تنها جرج بوش پدر به دلیل بیماری در مراسم تحلیف حضور نداشت، و باراک اوباما در کنار جرج بوش پسر و جیمی کارتر در این مراسم شرکت کرد.
  • انتظار می‌رفت ۹۰۰ هزار تن در مراسم تحلیف حضور داشته باشند، و همزمان گزارش می‌رسد که هزاران تن از معترضان به آقای ترامپ هم در واشینگتن دست به تجمع زده‌اند.
  • آقای ترامپ در شرایطی به قدرت می‌رسد که جمهوری‌خواهان دست کم تا دو سال آینده، کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا را هم در دست خواهند داشت.
  • پس از مراسم تحلیف، باراک اوباما که برای دو دوره ریاست جمهوری را بر عهده داشت ساختمان کنگره را به مقصد محلی که در واشینگتن برای اقامت در نظر گرفته ترک خواهد کرد.
۲۱:۰۴ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ سخنرانی خود را با تکرار این شعار خود به پایان رساند: بله، ما با همدیگر عظمت را دوباره به آمریکا برمی‌گردانیم.

۲۰:۵۹ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ تصریح کرده است: شما هرگز دوباره نادیده انگاشته نخواهید شد. صدای شما، امیدهای شما و رویاهای شما سرنوشت آمریکا را تعیین خواهد کرد.

۲۰:۴۹ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ تصریح کرد: تا اخرین نفسی که در جان دارم برای شما خواهم جنگید و پشت شما را هم هرگز خالی نخواهم کرد.

۲۰:۴۷ ۱.۱۱.۱۳۹۵

چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا گفت، دوران حرف های پوچ و توخالی به سر آمده است و اینک زمان عمل و اقدام فرا رسیده است.

۲۰:۴۱ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ در ادامه گفته است: از روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان روزی که مردم باردیگر بر کشور خود حاکم شدند یاد خواهد شد.

۲۰:۳۸ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ در سخنرانی خود پس از ادای سوگند گفت: امروز فقط روز تغییر مسالمت آمیز قدرت از یک رییس جمهور به رییس جمهوری دیگر نیست. ما امروز در حال انتقال و بازگرداندن قدرت از واشینگتن دی سی به شما هستیم، به شما مردم .

۲۰:۳۲ ۱.۱۱.۱۳۹۵

دونالد ترامپ رسما به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد.

۲۰:۲۶ ۱.۱۱.۱۳۹۵

مایک پنس به عنوان معاون اول رییس جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد.​

۲۰:۲۴ ۱.۱۱.۱۳۹۵

سناتور چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات در سنا در سخنرانی خود در این مراسم گفت: کشور ما با تهدید های داخلی روبه رو است. در چنین زمانی ، اعتقاد به دولت و نهادها و حتی کشور می تواند تضعیف شود.

۲۰:۱۵ ۱.۱۱.۱۳۹۵

مراسم دعا و شکرگزاری پیش از آغاز ادای سوگند برگزار شد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG