لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۸

ترامپ وقوع «یک درگیری بزرگ» با کره شمالی را محتمل ارزیابی کرد


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با تصریح بر تمایل خود به حل مسالمت‌آمیز بحران کره‌شمالی، از محتمل بودن یک «درگیری بزرگ بزرگ» با کره شمالی بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داد.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت قصد دارد این بحران را به شکل مسالمت‌آمیز و احتمالاً از طریق اعمال تحریم اقتصادی جدید حل کند، هر چند گزینه نظامی نیز از نظر دور نخواهد بود.

آقای ترامپ در بخشی از این مصاحبه که در دفتر کار او در کاخ سفید انجام شد، تصریح کرد که «این احتمال وجود دارد ما وارد یک درگیری بزرگ بزرگ با کره شمالی شویم. ما واقعاً تمایل داریم مسائل را از طریق دیپلماتیک حل کنیم اما واقعاً دشوار است.»

او کره شمالی را بزرگترین چالش جهانی خود توصیف کرد.

در همین حال وانگ یی، وزیر خارجه چین گفت این خطر وجود دارد که اوضاع در شبه جزیره کره به شدت وخیم شود و حتی اوضاع از کنترل خارج شود.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای گفت وانگ یی این نکات را در گفت‌وگوهای خود با یک دیپلمات روس در مقر سازمان ملل متحد عنوان کرده است.

چین تنها متحد بزرگ کره شمالی، به خاطر تشدید فعالیت‌های هسته‌ای و آزمایش های موشکی این کشور که ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد هستند، در موقعیت دشواری قرار گرفته است.

آمریکا از چین خواسته است برای اعمال فشار به رژیم کره شمالی اقدامات بیشتری انجام دهد و دونالد ترامپ از رئیس جمهور چین به خاطر اقدامات او ستایش کرده و او را «مرد خوبی» توصیف کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت چین از کره شمالی خواسته است آزمایش هسته‌ای دیگری انجام ندهد. او افزود پکن تهدید کرده که اگر کره شمالی چنین کاری بکند به طور یک جانبه آن کشور را مورد تحریم قرار خواهد داد.

آقای تیلرسون نگفت چین در چه تاریخی این تهدید را کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارنظرهای رکس تیلرسون حاضر نشد توضیح دهد در صورت وقوع آزمایش هسته ای دیگر توسط کره شمالی دولت چین چه اقدامی انجام خواهد داد.

این سخنگو افزود:«ما با هرگونه عملکردی که ناقض مصوبات شورای امنیت باشد مخالفیم. به نظرم این موضع ما کاملا مشخص است. ما همین نکته را برای آمریکا توضیح داده ایم و کره شمالی نیز این را به خوبی می داند.»

خبرگزاری رویترز می افزايد چین روز جمعه واردات زغال سنگ از کره شمالی که مهمترین صادرات آن کشور است را متوقف کرد. رسانه های چین نیز در ماه جاری احتمال محدود کردن صادرات نفت از چین به کره شمالی را مطرح کردند.

همزمان با این تحولات دولت آمریکا برای نمایش قدرت نظامی خود ناو هواپیمابر کارل ویلسون را به آب‌های نزدیک شبه جزیره کره اعزام کرده که به زودی به زیردریایی اتمی میشیگان که روز پنجشنبه در سواحل کره جنوبی پهلو گرفته، خواهد پیوست. نیروی دریایی کره جنوبی اعلام کرد با گروه‌های ضربت اعزامی نیروی دریایی آمریکا رزمایش مشترک برگزار خواهد کرد.

فرماندهان نظامی آمریکا در منطقه می‌گویند سامانه دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک کره جنوبی که برای مقابله با حملات موشکی احتمالی کره شمالی طراحی و احداث شده در روزهای آینده عملیاتی خواهد شد.

چین از استقرار این سامانه ضد موشکی خشمگین است و مدعی است رادارهای آن می توانند به مناطق عمقی خاک آن کشور نفوذ کرده و امنیت چین را به خطر بیاندازد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG