لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۰۰

اردوغان: عامل انتحاری غازی عینتاب یک نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله بود


پلیس محلی ساعاتی پس از انفجار در حال انجام تحقیقات در مورد این اقدام انتحاری است

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید یک بمبگذار نوجوان عامل انفجار انتحاری شنبه شب در یک مراسم عروسی در غازی عینتاب در نزدیک مرز سوریه بوده و گروه حکومت اسلامی یا داعش این اقدام را برنامه‌ریزی کرده است.

آقای اردوغان روز یکشنبه ۳۱ مرداد، در یک کنفرانس خبری در استانبول گفته است که عامل انفجار انتحاری شنبه شب یک نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله بوده، که «ممکن است خود او دست به انفجار زده، یا دیگران او را منفجر کرده باشند».

او همچنین تکرار کرده که اطلاعات اولیه حاکی است که این حمله توسط گروه حکومت اسلامی، داعش، برنامه‌ریزی شده است.

در انفجار شنبه شب در یک مراسم عروسی در غازی عینتاب، که از آن به عنوان مرگ‌بارترین حمله در ترکیه در سال جاری میلادی یاد می‌شود، ۵۱ تن کشته و ۹۴ نفر، از جمله عروس و داماد، زخمی شده‌اند.

بر اساس گفته‌های رئیس‌جمهور ترکیه ۶۹ تن از مجروحان حادثه همچنان بستری هستند و جراحات ۱۷ تن از آنها وخیم است.

آقای اردوغان همچنین گفته است که «اینکه ترور از کجا نشئت گرفته؛ تغییری ایجاد نمی‌کند. به عنوان یک ملت ما با همه قدرت خود، متحد و شانه به شانه به نبرد علیه تروریسم می‌پردازیم، همان گونه که در ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) عمل کردیم».

اشاره به کودتای ناکامی که در اواخر تیرماه با هدف سرنگونی دولت اردوغان در ترکیه صورت گرفت، اما پس از شکست آن دولت به پاکسازی وسیع در ارتش، دستگاه قضایی و نهادهای دولتی پرداخت.

ایران ابزار همدردی کرد

بعد از ظهر یکشنبه، خبرگزاری‌های ایران اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به انفجار شنبه‌شب در ترکیه را بازتاب دادند که در آن با ملت و دولت ترکیه ابزار همدردی شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، تأکید کرده که اقدامات به گفته او «افراطیون تکفیری»، صلح و ثبات کشورهای منطقه را هدف قرار داده و نیازمند مقابله جدی کشورهای منطقه با این پدیده خشونت آمیز است.

آمریکا، سوئد، یونان، فرانسه، بریتانیا، بحرین، قطر و اردن، دیگر کشورهایی هستند که انفجاری شنبه‌شب در ترکیه را محکوم کرده‌اند.

در حال حاضر دولت ترکیه رسانه‌های این کشور را از پوشش خبری مرتبط با این حادثه منع کرده و این ممنوعیت تا زمان تکمیل تحقیقات ادامه خواهد داشت.

مرزهای جنوبی ترکیه در جوار سوریه، و نیز مناطق شرقی این کشور، طی ماه‌های گذشته شاهد خشونت‌ها، بمب‌گذاری‌ها و درگیری‌های مرگباری بوده است که هم حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کا‌کا) و هم «حکومت اسلامی» در آن‌ها دست داشته‌اند.

تنها دو روز پیش از این، انفجارهایی در مناطق کُردنشین، دست‌کم هفت کشته و بیش از ۲۲۰ زخمی برجای گذاشت. بن‌علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، حزب کارگران کردستان ترکیه، «پ‌کا‌کا»، را مسئول آن انفجارها معرفی کرده بود.

گروه موسوم به حکومت اسلامی، نیز پیش از این مسئولیت حملاتی به شهروندان کُرد ترکیه را برعهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG