لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۹

مخالفت کاخ سفید با طرح جدید مجلس نمایندگان در مورد توافق هسته‌ای


کاخ سفید آمریکا می‌گوید با طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا که پیاده‌سازی توافق هسته‌ای ایران را منوط به پرداخت میلیون‌ها دلار خسارت به قربانیان حوادث تروریستی پشتیبانی شده از سوی ایران می‌کند، مخالف است.

این طرح از حمایت ۱۰۰ عضو مجلس نمایندگان برخوردار است قرار است روز پنجشنبه نهم مهرماه به رأی گذاشته شود.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید روز چهارشنبه منتشر کرده و توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس بازتاب یافته است، دولت اوباما این طرح را تعضیف‌کننده امنیت و منافع ملی آمریکا توصیف کرده است.

این طرح که توسط پاتریک میهان، نماینده جمهوری‌خواه پنسیلوانیا تهیه شده، رئیس‌جمهور آمریکا را از لغو تحریم‌های ایران، پیش از پرداخت ۴۳ میلیارد دلار خسارت از سوی ایران به قربانیان ترور، منع کرده است.

این مبلغ مجموع خسارت‌هایی است که دادگاه‌های ایالات متحده در سال‌های گذشته در احکام خود برای جبران خسارت قربانیان آمریکایی عملیاتی تروریستی مرتبط با ایران تعیین کرده‌اند.

از جمله در یک مورد در فروردین ماه سال ۹۱، دادگاهی در آمریکا ایران را به پرداخت نزدیک به ۴۵ میلیون دلار غرامت به بازماندگان آمریکایی حملات انتحاری بیروت در سال ۱۹۸۳، و خانواده قربانیان این حادثه محکوم کرد.

در آن زمان سازمان جهاد اسلامی مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت، برخی از گمانه‌زنی‌ها بر نقش ایران در این حمله تأکید می‌کرد.

ایران از جمله به دلیل حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا و شبه‌نظامی فلسطینی و لبنانی، از سوی غرب متهم به پشتیبانی از تروریسم بوده، اما خود همواره با رد اتهام پشتیبانی از تروریسم، حمایت خود از این گروه‌های اسلام‌گرا را حمایتی معنوی توصیف می‌کند.

طرح جدید پاتریک میهان در مجلس نمایندگان آمریکا، تازه‌ترین تلاش جمهوری‌خواهان مخالف توافق هسته‌ای، در راه ممانعت از اجرایی شدن آن ارزیابی می‌شود.

پیشتر جمهوری‌خواهان که اکثریت مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند، در تلاش بودند که با رأی‌گیری و اعلام مخالفت با این طرح، دولت اوباما را ناچار از عدم اجرای توافق، یا دست‌کم استفاده از وتو برای اجرایی کردن آن کنند.

با این حال به رغم آنکه که مخالفان در مجلس نمایندگان در رأی‌گیری نمادین نشان دادند که با ۲۶۹ رأی مخالف در مقابل ۱۶۲ رأی موافق از اکثریتی قدرتمند برای رد توافق هسته‌ای برخوردارند، جمهوری‌خواهان سنا در سه تلاش خود نتوانستند، تا پایان مهلت مقرر بررسی (۲۶ شهریور)، بر سر کفایت مذاکرات به نتیجه برسند، و این طرح بدون رأی‌گیری از دستور کار خارج شد.

جمهوری‌خواهان سنا یک بار هم تلاش کردند در طرحی اجرای توافق هسته‌ای را به «به رسمیت شناختن اسرائیل» و «آزادی زندانیان آمریکایی» مشروط کنند که این تلاش هم ناکام ماند.

XS
SM
MD
LG