لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۹

توافق طرف‌های درگیر در یمن برای تعیین کمیته ناظر بر آتش‌بس


مذاکره‌کنندگان بر سر روند صلح یمن در سوئیس روز شنبه توافق کردند که کمیته‌ای «بی‌طرف» برای نظارت بر آتش‌بس شکننده بین نیروهای درگیر در این کشور تشکیل شود. یمن در روزهای اخیر شاهد دور تازه‌ای از درگیری‌های پراکنده بوده است.

به منبع نزدیک به نمایندگان دولت یمن در مذاکرات صلح سوئیس، روز شنبه ۲۸ آذر به خبرگزاری فرانسه گفت که «[طرف‌های مذاکره] فهم مشترکی در مورد تشکیل یک کمیته بی‌طرف نظامی برای نظارت بر آتش‌بس دارند».

این توافق پس از آن صورت گرفت که آتش‌بسی که از روز سه‌شنبه میان طرف‌های درگیر در یمن برقرار شد، و قرار بود یک هفته به طول انجامد، با تصرف دو شهر تحت کنترل حوثی‌ها توسط نیروهای دولتی فرو ریخت.

همزمان ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیز مدعی شده که شورشیان، درگیری را با پرتاب موشک‌های زمین به زمین تشدید کرده‌اند.

در عین حال روز جمعه اسماعیل اولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل در امور یمن نسبت به نقض گسترده آتش‌بس هشدار داد.

دفتر آقای شیخ احمد همچنین روز جمعه اعلام کرد که طرف‌های مذاکره در سوئیس، «کمیته همکاری و تنش‌زادیی» شکل داد‌ه‌اند، تا «وفاداری به ترک مخاطمه را تحکیم کنند».

مذاکره‌کنندگان که نمایندگانی از دولت عبدربه منصور هادی، مخالفان حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین هستند، روز شنبه برای پنجمین روز در هتلی در شهر کوچک بیل، در شمال سوئیس به گفت‌وگوها ادامه دادند با این امید که بتوانند به راه حلی برای پایان دادن به درگیری‌ها در این کشور بیابند.

پشرفت محدود در مذاکرات

اما خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در مورد مذاکرات صلح یمن، به نقل از منابع نزدیک به هر دو طرف مذاکرات نوشته است که گفت‌وگوهای روز شنبه هم با پیشرفت محدودی همراه بوده است.

یک منبع نزدیک به هیئت نمایندگی دولت منصور هادی به این خبرگزاری گفته است که نه در مورد چارچوب عمومی گفت‌وگوها، و نه در مورد گشایش راهی برای کمک‌های انسان‌دوستانه، توافقی وجود نداشته است.

این در حالی است که روز پنجشنبه سازمان ملل اعلام کرده بود که طرف‌های گفت‌وگو بر «از سرگیری فوری و کامل کمک‌های انسان‌دوستانه» در شهر تعز توافق کرده‌اند، و فرستاده سازمان ملل چنین توافقی را «گامی بلند رو به جلو» توصیف کرد.

اما گروه محلی ائتلاف برای تسکین انسان‌دوستانه، مدعی است که هیچ یک از کمک‌های سازمان ملل به این شهر نرسیده، چرا که شورشیان، راه را بر رسیدن کمک‌ها به مناطق تحت کنترل هواداران منصور هادی بسته‌اند.

هیئت نمایندگی دولت، روز شنبه در این زمینه شواهدی را ارائه کرده است.

پیشرفت دیگری که در روند مذاکرات به دست آمد، توافق روز پنجشنبه بر سر تبادل صدها زندانی دو طرف در استان جنوبی «لحج» در شمال عدن بود، اما خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نزدیک به دولت نوشته است که مذاکرات روز شنبه نتوانست پیشرفت تازه‌ای در بر سر تبادل زندانیان به همراه داشته باشد.

در مقابل یک عضو هیئت نمایندگی حوثی‌ها و هواداران علی عبدالله صالح به این خبرگزاری گفته است که انتظار نمی‌رفته پیش از تصمیم‌گیری بر سر یک آتش‌بس پایدار توافقی بر سر تبادل زندانیان صورت گیرد.

از اواخر تابستان سال گذشته، پس از پیشروی نیروهای حوثی و تصرف شهر صنعا توسط آنها، یمن دستخوش درگیری بود.

اما درگیری‌ها به طور چشم‌گیری پس از حملات هوایی ائتلاف هوایی به رهبری عربستان سعودی، به مواضع مخالفان دولت عبدربه منصور هادی در اواخر زمستان گذشته، شدت یافت، و از آن زمان بر اساس اعلام سازمان ملل بیش از پنج هزار و ۸۰۰ تن کشته، و بیش از ۲۷ هزار تن زخمی شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG