لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۰۲

به نوشته رسانه‌های نزدیک به نیروهای حوثی در یمن، برای اولین بار یک موشک بالستیک ساخت روسیه که در یمن ارتقا یافته، به مواضع نظامی عربستان شلیک شده است.

به گزارش خبرگزاری سبا، نزدیک به نیروهای حوثی درگیر با دولت یمن، یک منبع نظامی روز یکشنبه ۲۲ آذر اعلام کرد که یک فروند موشک بالستیک زمین به زمین از نوع «قاهر یک» را به پایگاه نظامی «خالد بن عبد العزیز» در منطقه «خمیس مشیط» در جنوب عربستان شلیک کرده و این موشک دقیقاً به هدف اصابت کرده‌است.

این منبع مطلع نظامی با اشاره به اینکه این اولین باری است که از این نوع موشک استفاده شده، گفت که موشک شلیک‌شده با دقت بالایی به هدف برخورد کرده و باعث خسارات فراوانی در پایگاه هوایی خالد بن عبد العزیز شده‌است.

«قاهر یک»، از نوع بالستیک و موشک زمین به زمینی است که با نام «سم ۱» توسط روسیه ساخته شده و منابع یمنی می‌گویند که «در داخل یمن ارتقا یافته‌است».

طول این موشک ۱۱ متر، وزن آن ۲ تُن و برد آن ۲۵۰ کیلومتر است. هنوز خبری مبنی بر اینکه حوثی‌ها چگونه به این موشک ساخت روسیه دست یافته، منتشر نشده‌است.

در مورد ارتباط تسلیحاتی اخیر روسیه با نیروهای حوثی تاکنون خبرهای زیادی مخابره نشده‌است.

ائتلاف به رهبری عربستان، از هشت ماه پیش حملات خود را به مواضع شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران و طرفداران علی عبدالله صالح آغاز کرده است. به گفته سازمان ملل جنگ داخلی در یمن طی این مدت نزدیک به شش هزار کشته داشته و نیمی از جمعیت این کشور نیز در معرض قحطی قرار دارند.

گرچه تاکنون تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی یمن نیتجه‌ای نداشته، اما به تازگی طرف‌های درگیر در یمن با از برقراری آتش‌بس موقت و از سرگیری گفت‌وگوهای صلح موافقت کرده‌اند.

بر این اساس قرار است از روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر، نمایندگان طرف‌های درگیر مشتمل بر فرستادگان عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور، و نمایندگانی از نیروهای حوصی و نیروهای هوادار به علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین، در سوئیس به گفت‌وگو بنشینند.

طرفین اعلام کرده‌اند از روز دوشنبه به آتش‌بس موقت تن خواهند داد و در عین حال عربستان که ائتلاف عربی را در حمایت از دولت منصور هادی رهبری می‌کند، این آتش‌بس را مشروط به موافقت منصور هادی پذیرفته است.

دور اول مذاکرات صلح یمن در خردادماه گذشته در ژنو برگزار شد، اما بدون نتیجه به پایان رسید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG