لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۲۸

درخواست ۴۰ نماينده مجلس برای پايان فشار بر رسانه ها


نامه به رييس جمهوری اسلامی ايران از سوی نمايندگانی که وابسته به جناح های گوناگون درمجلس هستند، امضا شده است.

۴۰ نماينده‌ مجلس شورای اسلامی در تذكری به محمود احمدی نژاد، رييس‌ جمهوری اسلامی ايران، خواستار رفع توقيف و فضای تحديد حاكم بر رسانه‌های منتقد دولت شدند.


به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران ، ايسنا، در اين تذكر ب ر ضرورت رفع توقيف و شكستن فضای تحديد حاكم بر رسانه‌های منتقد دولت و پاسداری از آزادی بيان، شفافيت و نقد پذيری و جلوگيری از برخوردهای سليقه‌ ای و انحراف در مسير استقلال و گردش آزاد اطلاعات تاكيد شده است.


متاسفانه در دولتي كه بنا بود به مهرورزي شهره شود، رسانه‌هاي مستقل و منتقد دولت با توقيف و تحديد آزادي بيان و استقلال دچار شده اند.
شماری از نمايندگان مجلس

۴۰ نماينده امضاکننده اين نامه خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته اند:« بر اساس اصول متعدد و مصرح در قانون اساسی ، نشريات و مطبوعات در بيان مطبوعات آزادند ، مگر آنكه مخل بر مبانی اسلام و حقوق عمومی باشند. »


در اين نامه آمده است که« متاسفانه در دولتی كه بنا بود به مهرورزی شهره شود، رسانه‌های مستقل و منتقد دولت با توقيف و تحديد آزادی بيان و استقلال دچار شده اند و هر روز از سوی مديران اجرايی و مشاوران جنابعالی به عامليت در «كودتا» و يا «آلودگی» متهم می شوند و برايشان خط و نشان کشيده می شود . جنابعالی مستحضريد كه اگر نقدی در رسانه ‌ای منتشر می ‌شود ، به واسطه‌ اشكال در دستگاه اجرايی است و به جاست به جای آنكه نقد كننده خاموش شود، آن اشكال رفع شود. »


نمايندگان امضاکننده اين تذکر نامه به رييس جمهوری اسلامی ايران با اشاره به اينکه توقيف روزنامه‌ هم‌ ميهن و فيلتر شدن خبرگزاری كار ايران ، ا يلنا، معياری برای ظرفيت نقدپذيری دولت و پاسداری از آزادی بيان و شفافيت در گردش آزاد اطلاعات است، افزوده اند:« بنابراين از جنابعالی به جد درخواست می شود با اين اقدام و رويه مخالفت كرده و موجبات فعاليت آزاد اين رسانه‌ها را فراهم كنيد. »


نامه به رييس جمهوری اسلامی ايران از سوی نمايندگانی که وابسته به جناح های گوناگون درمجلس هستند، امضا شده است.


محمدرضا تابش، هادی حق‌شناس، عبدالله كعبی، اسماعيل جبارزاده، رمضانعلی صادق‌زاده، سهيلا جلودارزاده، مهرانگيز مروتی، بيژن شهبازخانی، نورالدين پيرموذن، داريوش قنبری، پيمان فروزش، ولی رعيت، سليمان حسينی، اسماعيل گرامی ‌مقدم، محمد مهدی پورفاطمی، حسين آفريده، رسول صديقی، رضا نوروز زاده، ولی آذروش، قدرت‌ الله عليخانی، عبدالله حسينی، مصطفی محمدی، محمدرضا سجاديان، سعيد ابوطالب، عليرضا محجوب، موريس معتمد و حسن عباسی از جمله اين نمايندگان هستند .


اين نامه پس از آن تهيه و منتشر شده است که مقام های دولت محمود احمدی نژاد از جمله وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مشاور رييس جمهوری و همچنين روحانيون محافظه کار، انتقاد از مطبوعات منتقد دولت را افزايش داده اند.


آنها در اين انتقادها مطبوعات منتقد را متهم به کودتای خزنده يا حمله نرم عليه دولت کرده اند.


اين انتقادها درعين حال، همراه با توقيف روزنامه هم ميهن پس از انتشار ۴۲ شماره و فيلترينگ خبرگزاری کار، ايلنا، بوده است. ضمن آنکه فشارها بر روزنامه نگاران برای خودسانسوری بيش از پيش افزايش يافته است.


XS
SM
MD
LG