لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۶

ده ها کشته و زخمی در دو انفجار انتحاری در بغداد


انفجارها همزمان با گردهم آمدن قربانیان برای اقامه نماز عید فطر در دو مسجد بغداد رخ داد. (عکس: AFP)

دو انفجار انتحاری که روز پنجشنبه در نزدیکی دو مسجد شیعیان عراق در شرق بغداد رخ داد، منجر به کشته شدن حداقل ۱۷ نفر و زخمی شدن ۳۰ تن دیگر شد.


این دو انفجار انتحاری در حالی روی داد که قربانیان برای اقامه نماز عید فطر به دو مسجد در بغداد رفته بودند.منابع پلیس بغداد می گویند: در یکی از انفجارها که در منطقه زعفرانیه در جنوب شرقی بغداد روی داد، عامل انتحاری خودروی بمب گذاری شده خود را در نزدیکی مسجد و در حالی که سربازان عراقی سعی در متوقف کردن وی داشتند، منفجر کرد.


این انفجار تا کنون ۱۲ کشته و ۲۳ زخمی بر جای گذاشته و سه نفر از کشته شدگان از سربازان عراقی هستند.


عامل انتحاری دیگر نیز کمربند انفجاری خود را هنگامی که نمازگزاران مشغول ترک مسجد الرسول در محله بغداد جدید در شرق این شهر بودند منفجر کرد که به کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن ۹ تن دیگر انجامید.


در همین حال برخی خبرگزاری ها، از افزایش شمار زخمی شدگان انفجار دوم به ۲۶ نفر خبر داده اند.


بر اساس گزارش های منتشره، عامل انتحاری در انفجار مسجد الرسول یک نوجوان بوده و در هر دو انفجار از روش‌های شناخته شده القاعده برای این گونه عملیات استفاده شده است.گزارش ها حاکی است که شدت انفجار در منطقه زعفرانیه به اندازه ‌ای بوده که بقایای اجساد کشته ‌شدگان دستکم تا یکصد متری محل سانحه پراکنده شده است.


این انفجارها در حالی است که روز یکشنبه نیز دست کم ۳۲ نفر در انفجارهایی در بغداد جان خود را از دست دادند. انفجارهای انتحاری روز یکشنبه نیز در محله ‌های شیعه ‌نشین غرب بغداد رخ داده بود.


بر اساس اعلام رسمی ارتش آمریکا، خشونت‌ها در عراق به نسبت چهار سال گذشته کاهش یافته است.


با این حال بر اساس گزارش ها، حملات نیروهای شبه نظامی در عراق در خلال ماه رمضان افزایش داشته است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG