لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۲

نخست وزیر لبنان به عراق سفر کرد


اين اولين بار پس از سقوط حکومت صدام حسين در سال ۲۰۰۳ ميلادی است که يک مقام رسمی لبنان از عراق ديدار می کند.(عکس: AFP)

فواد سينيوره، نخست وزير لبنان، در هفته جاری به عراق سفر خواهد کرد. هدف از اين سفر، گسترش روابط اقتصادی و سياسی ميان دو کشور اعلام شده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين اولين بار پس از سقوط حکومت صدام حسين در سال ۲۰۰۳ ميلادی است که يک مقام رسمی لبنان از عراق ديدار می کند.


بر اساس این گزارش، سفر آقای سینیوره به بغداد نشانه ای از اقبال کشورهای عربی به برقراری رابطه با دولت عراق است.


ملک عبداالله دوم، پادشاه اردن، نيز ده روز پیش به بغداد سفر کرد که این نخستين سفر رهبر يک کشور عربی پس از سرنگونی صدام به شمار می رفت.


  • «عراق يک کشور عربی است و برقراری رابطه ميان ما در اين زمان ضرورت بسیاری دارد.»
نخست وزیر لبنان

فواد سينيوره به روزنامه لبنانی المستقبل گفت: «عراق يک کشور عربی است و برقراری رابطه ميان ما در اين زمان ضرورت بسیاری دارد.»


سفر نخست وزیر لبنان گام ديگری به سوی کاهش انزوای منطقه ای دولت شيعه عراق در ميان دولت های سنی عرب خاورميانه ارزيابی شده است.


فواد سينيوره، ۶۴ ساله و سنی مذهب است و از سياستمداران برجسته لبنان به شمار می رود که در زمان حيات رفيق حريری، از متحدان کليدی او بود.


او به عنوان يک چهره سياسی مورد حمايت غرب در صحنه سیاسی لبنان شناخته می شود.


آقای سینیوره اعلام کرده است محور مذاکراتش در بغداد، موضوع انرژی و قراردادهای تجاری خواهد بود.
اين سفر در حالی انجام می شود که ماه گذشته، سعد الحريری، یکی از رهبران سیاسی لبنان، با نوری المالکی، نخست وزير عراق، در بغداد ديدار داشت.


پيشتر، دولت آمريکا از متحدان عرب خود، به خصوص دولت بانفوذ عربستان سعودی، خواسته بود تا با اعزام سفير و هيئت های عاليرتبه ديپلماتيک به بغداد، حمايت خود را از دولت عراق که عمدتا در کنترل شيعيان و کردها است، نشان دهند.


XS
SM
MD
LG