لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۳

تأکید اوباما و مک‌کین بر تشدید تحریم‌ها علیه ایران


اوباما و مک‌کین با وجود تفاوت‌های روشن در رئوس سیاست خارجی، بر این نکته تأکید کردند که ایران نباید به ساخت بمب اتمی دست یابد.(عکس: AFP)

دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در دومین دور مناظره خود بر اعمال تحریم‌های سختگیرانه برای توقف برنامه هسته‌ای ایران، در صورت انتخاب شدن تأکید کردند.


جان مک‌کین و باراک اوباما که به نمایندگی از احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا بر سر کسبکرسی ریاست جمهوری این کشور در ماه نوامبر رقابت می‌کنند، در دومین دور مناظره خود که در نشویل در ایالت جنوبی تنسی برگزار شد، تفاوت‌های روشن در مورد سیاست خارجی خود را به نمایش گذاشتند ولی هر دو بر این نکته تأکید کردند که به ایران نباید اجازه داده شود که به ساخت بمب اتمی دست یابد.


به ظن آمریکا و متحدانش، ایران در پوشش برنامه اتمی خود به سمت تولید سلاح‌های هسته‌ای پیش می‌رود، در حالی که ایران بارها استفاده از انرژی اتمی را در راستای منافع صلح‌آمیز و از جمله تولید برق اعلام کرده است.سناتور اوباما در این مناظره تصریح کرد که نمی‌توانیم به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی را بدهیم، چرا که چنین چیزی معادلات منطقه را در هم می‌ریزد.

به اعتقاد نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها تهدیدی برای اسرائیل نیست، بلکه این امکان وجود دارد که از این طریق تروریست‌ها نیز به سلاح‌های هسته‌ای دست یابند.
سناتور اوباما تصریح کرد که حتی زمانی که بخواهد از دیپلماسی گفتگوی مستقیم در قبال ایران بهره بگیرد، گزینه‌های نظامی همچنان بر روز میز خواهد بود.
آقای اوباما همچنین گفت که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری چهارم نوامبر، قدرتش را در راه سخت‌تر کردن تحریم‌ها علیه ایران و محدود کردن صادرات بنزین به جمهوری اسلامی، به کار خواهد بست، چرا که به اعتقاد وی در صورتی که واردات بنزین ایران محدود شود، نیاز ایران به بنزین و محصولات پالایشگاهی باعث خواهد شد که مقامات ایرانی دیدگاه‌های خود را تغییر دهند.

سناتور اوباما همچنین تصریح کرد که حتی زمانی که بخواهد از دیپلماسی گفتگوی مستقیم در قبال ایران بهره بگیرد، گزینه‌های نظامی همچنان بر روز میز خواهد بود.


سناتور مک کین هم در این مناظره گفت که تصور مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای در خاورمیانه هم تهدیدی برای ثبات منطقه و هم تهدیدی برای امنیت اسرائیل خواهد بود.


نامزد جمهوری‌خواه انتخابات نوامبر ایالات متحده همچنین گفت که اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد همه کشورها به دنبال دست یافتن به سلاح اتمی می‌روند و بحران شدت می‌گیرد.


سناتور مک‌کین همچنین از متحدان ایالات متحده خواست که تحریم‌ها علیه ایران را تا آنجا تشدید کنند که [مقامات ایرانی] «رفتار خود را اصلاح کنند».


XS
SM
MD
LG